Dünyanın çevresi yeniden ölçüldü

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi İçmeler Mahallesindeki Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda bulunan Yaratıcı Çocuklar Atölyesi “Dünyanın Çevresini Ölçelim” etkinliği gerçekleştirildi. 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında TÜBİTAK ve 19 Mayıs Üniversitesi tarafından desteklenen “Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum VI” adlı projeye katılan 72 ortaokul öğretmeninin kendi şehirlerinde öğrencileriyle eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği etkinlikte 4 bin 300 öğrenci yer aldı.

Eratosthenes’in M.Ö. 276’da bir çubuk ve çubuğun oluşturduğu gölge boyunu kullanarak dünyanın şeklini, boyutlarını ve evrendeki konumunu, günümüz modern teknikleriyle ölçülen değerlere yakın sonuçlarla belirlediği deney, ilkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından yapıldı.

Eratosthenes’in bilim dünyasına armağan ettiği yöntem, ülkemizin yaklaşık aynı boylam üzerindeki kuzey ve güney illerinde ortaokul öğrencileri tarafından uygulandı. Bilim parkındaki öğrencilerse aynı boylamda yer aldıkları İstanbul’da projeye katılan okullar ile aynı anda deneyi yaptı.

Marmaris ve İstanbul’da bilime meraklı çocuklar aynı anda, aynı büyüklükteki bir çubuğun oluşturduğu gölgenin boyunu ölçerek, bu ölçümlerden elde ettikleri bilgilerle dünyanın çevresini, çapını ve hacmini hesapladı. Böylece öğrenciler kavramakta zorluk çektikleri “Dünyanın şeklini” kendi deneyimleri ile öğrenme olanağına sahip oldu.

Eratosthenes deneyi nasıl yapılır?
Eratosthenes dünyanın çevresini tahmin etmek için yaz gündönümü öğle saatlerinde dikey bir eksen yardımıyla dikilitaşın gölge uzunluğunu ölçerek bir meridyen yayının uzunluğunu hesapladı. Kuzeyden 800 kilometre uzakta olmasına rağmen Syene’de (kuzey dönence) hiç gölge oluşmadı. Alexandria’da ise gölge dikey eksenden 7,2°lik açıyla oluştu. Bu da 360°nin 1/50’i demektir. Dolayısıyla dünyanın çevresi iki şehir arasındaki bu mesafenin 50 katı olarak belirtilebilir.

Bir cevap yazın