Yuvarlak Yapraklı Opuntia

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesinde “Yaşayan Palmiye Müzesi” olarak da bilinen Palmiye Merkezi, WEB Sitesinde ‘Peyzajda 4.Boyut’ adı altında kesintisiz olarak sürdürdüğü “Ayın Bitkisi” tanıtımında Eylül ayının bitkisi olarak Opuntia Robusta-Yuvarlak Yapraklı Opuntia seçildi. Merkezin sahibi Dr. Ragıp Esener “WEB Sitemizdeki Peyzajda 4.Boyut, ülkemizde bilinmeyen veya yeteri kadar tanınmayan bitkiler hakkında, profesyonel ve amatörlere bilgi verilmesi amacı ile hazırlanan bir programdır. Her ay yeni bir bitki tanıtımını yaparak merkezimizin deneyimleri de aktarılıyor” dedi. Ülkemizde başka yerde yetişmeyip sadece Palmiye Merkezinde üretilen çok sayıda değişik bitki türü de bulunuyor.

1993 yılında Dr. Ragıp Esener tarafından 80 bin metrekare üzerine kurulan Palmiye Merkezinin 5 bin 500 metrekarelik alanı Türkiye’nin ilk “Palmetum”u (Yaşayan Palmiye Müzesi) haline dönüştürüldü. Dünyada bulunan yaklaşık 3 bin tür palmiyenin 140 çeşidinin yetiştirildiği Palmiye Merkezi’nde ayrıca Türkiye’de olmayan çok sayıda bitki türü de bulunuyor.

Eylül Ayının güzeli
Ragıp Esener ayın bitkisiyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Opuntia robusta, Kaktüs ailesinin, Opuntia cinsine ait bir bitki. Doğal ve endemik olarak, Orta ve Kuzey Meksika’da, 1500-3000 m yükseklikteki kayalıklarda, ormanlarda ve açık alanlarda bulunuyor. Bu tür, Opuntia’ların Platyopuntia’lar grubuna dahil. Bu grupta bulunan bitkilerin gövde ve dalları, fotosentez yapmak amacı ile yassılaşmış olup bunlara kladode deniliyor.Yuvarlak Yapraklı Opuntia gövdesinden çıkan, yassı, etli dallar; çok defa yaprak zannedilir. Bu segmentler (dallar), mavi-gümüşi renkte olup yuvarlaktır, genellikle çapları 20-25 cm’dir. Bazen 50 cm’ye ulaşabilirler. Segmentlerin yüzeyleri tüysüzdür ve üzerlerinde areole denilen küçük, yükselmiş çıkıntılar bulunur. Bu çıkıntıların üzerinde de, glokid denilen, sarı kahverengi oluşumlar ve 5 cm’ye kadar uzayan, 1-12 adet sivri dikenler (yapraklar) var. Yapraklar, küçük, silindirik veya konik şekilde oluşumlara dönüşmüş, kısa zamanda bitkiden ayrılıp dökülür.

Opuntia robusta’lar, genelde 1-2 m yüksekliğe erişen çalılardır, bazen 4 m yüksekliğe ulaşabilirler. Gövdenin üst segmentlerinin ucunda oluşan, parlak-sarı, ortası yeşil çiçekleri 5-8 cm çapta. Çiçeklenmeden sonra 8 cm uzunluğunda, yuvarlak, yenilebilir, yeşil renkte, sulu meyveler oluşur. Meyveler olgunlaştığında, renkleri pembedir daha sonra koyu kırmızıya döner. Koyu kırmızı renkteki meyvelerin ortasında, çok sayıda küçük tohumlar bulunur. En fazla çiçeklenme, ilkbahar sonu ve yazın olur. Yuvarlak Yapraklı Opuntia’lar, erkek, dişi veya hermafrodit olabilir. Üretimleri, gövde çeliklerinden veya tohumdan yapılır. Opuntia robusta, kuraklığa dayanıklı, bakım gerektirmez, tam güneş veya yarıgölge alanlarda, ancak iyi drenajlı toprakta yetişir. Kısa süreli -8 derece dona dayanıklıdır. Avustralya’da doğallaşmış olmasına karşın, bu ülkede istilacı bir tür olarak kabul edilir” diyerek şöyle devam etti:

Peyzajda Kullanımı
“Yuvarlak Yapraklı Opuntia, büyük, gösterişli ve çok yıllık bir kaktüs. Sıcak ve kuru iklimlerde kolaylıkla yetişir. Özellikle, kurakçıl bahçelerde, çöl bahçelerinde, Akdeniz bahçelerinde ve kaya bahçelerinde kullanılır. Bahçelerin girişinde vurgu bitkisi olarak da kullanılmakta olup çok az bir bakımla, saksıda yetiştirilebilecek, gösterişli bir bitkidir.”

 

 

Bir cevap yazın