Arıcılığın, dünü, bugünü ve geleceği

Haber
Haberi paylaşın

Muğla yerli yabancı bilim adamlarının yanı sıra 2 bin kişinin katılacağı  ve 5 gün sürecek olan 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çambalı Kongresi’ne hazır.

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) iki yılda bir düzenlediği 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çambalı Kongresi 15-19 Ekim tarihleri arasında Fethiye Ölüdeniz Lykia Liberty Hotel de gerçekleşecek. Kongreye yerli yabancı 2 bin kişinin katılması bekleniyor. Kongrede bilimsel veriler, gezginci arıcılık, arıcılar konuşuyor, dünya arıcılık paneli bölümleri gerçekleşirken bir de “Arıcının Bal Yolculuğu” isimli fotoğraf yarışması düzenlenecek.

Geleneksel hale dönüştürülen kongre ile ilgili bilgi veren MAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin “Arıyı, arıcılığı ve arı ürünlerinin konuşulacağı kongremizde yeni konulara da değinerek tüm sorunları masaya yatıracağız” dedi.

Şahin şöyle konuştu:

“Arıcılığı hem geleneksel bir kırsal üretim ve yaşam biçimi olarak; hem de kovan yapanı, makine ekipman üreteni, petek imalathaneleri, bal dolumu ve pazarlaması yapan işletmeleri, apiterapi ürünleri düşünüldüğünde, artık dünya ölçeğinde bir arıcılık sektörü olarak her yönüyle ele alıyoruz.

2008’de yaptığımız ilk kongremiz için bu zor iştir yapamazsınız diyenler, bu kez ikinciyi yapamazsınız dediler. Bu günlere dişimizle tırnağımızla kazıyarak, sırtımızda kovan taşıyarak geldik. Ama bir kez bu yola baş koyduk. Ülke arıcılığımızı dünya arıcılığında hak ettiği yere getireceğiz, dünya arıcılığının merkezine oturtacağız dedik ve başardık. Bunu ben söylemiyorum, geçen sene Kasım ayında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz Apimondia – Dünya Arıcılık Kongresi’ne katılanlar, Apimondia Başkanı ve Komisyon Üyeleri başta olmak üzere dünya arıcılığının duayenleri söylüyor. Şu anda Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çambalı Kongresi Apimondia’dan sonra dünyanın en prestijli ve geniş katılımlı ikinci kongresidir. Bu Kongre artık sadece Muğla’nın Kongresi değil, Türkiye’nin Kongresidir.

Dünyada başka hiçbir etkinlikte olmaz; arıcılar toplanacaklar, sadece arıcılar değil akademisyenler, sektörün yöneticileri ve imalatçıları toplanacaklar, bir otele kapanacaklar, 2 bin kişi beş gün boyunca arıcılık konuşacaklar, bu olacak iş değil dersiniz ama bu kongrede oluyor. Diğer kongrelerde ve başka sektörlerdeki kongrelerde izleyiciler gelirler, günde 1000-1500 kişi daha çok sergi ve fuar alanlarını gezerler giderler; bizde bırakın açılışı, açılış hariç dört gün boyunca bilimsel bildirilerin sunulduğu salonları dolduranların sayısı bundan fazla. Biz arıcı kardeşlerimizden bununla gurur duymalarını ve bizi desteklemeye devam etmelerini istiyoruz.”

Biyolojik zenginliğimiz var
Kongreye Dünya Arıcılar Birliği’nin tüm komisyon başkan ve üyeleri ile tüm bilimsel komisyon üyelerinin katılımlarını bildirdiklerini belirten Ziya Şahin “Burada sadece MAYBİR Başkanı olarak değil TAB Başkanı olarak da oturuyor ve artık Türkiye’nin Kongresi haline gelmiş bu Kongreyi gururla duyuruyorum. Ülke olarak çok zengin bir florada yaşıyoruz, büyük bir biyolojik zenginliğimiz var. Akdeniz’den Karadeniz’e, Batı Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya, 15 gün bir ay arayla mevsimi, baharın gelişini ve florayı izleyerek neredeyse tüm yıl boyunca arıcılık yapmanın mümkün olduğu bir coğrafyadayız. İster kiraz, elma, erik gibi kıyıdan içerilere ve denizden yüksekliklere göre arka arkaya açan aynı ağaçlardan; ister badem, narenciye, harnup, akasya, ıhlamur, kestane gibi mevsimin ilerlemesiye çiçeklenen ağaçlardan ve isterse anason, hayıt, püren gibi çalı bitkilerinden, her türden kır ve yayla çiçeklerinden mono ya da polifloral ballar ve çam, sedir, meşe gibi salgı balları üretebiliriz. Yeter ki biz, bu zengin doğaya ve birbirimize saygı duyalım ve sağlıklı kaliteli bal ve diğer arı ürünlerini üretmeye odaklanalım” dedi.

Gezginci Arıcılık
Kongre sadece bilim insanlarının diğer bilim insanlarına çalışmalarını ve araştırmalarını aktardıkları, tartışmaya açtıkları, katılımcıların çoğunlukla bilim camiasından olduğu bir kongre olmayıp sektörün tüm aktörlerinin ama asıl olarak üretici, uygulayıcı yani arıcıların katıldığı bir kongre olacağının altını çizen MAYBİR Başkanı sözlerini “Bu nedenle, arıcımız bilimsel çalışmaların sahaya, kendi alanına ve daha önemlisi geçimine nasıl etkisi olacağını görmek istiyor. Biz de bunu istiyoruz. Bu nedenle bu Kongrede sunulacak bilimsel bildirilerin,  elde ettikleri sonuçların ya da bilimsel çıktıların sahada bir farklılık yaratacak çalışmalar olmasına öncelik verilecek.

Bu kongrenin teması ve asıl çalışma alanı ‘Gezginci Arıcılık olacak.’ Bu konu bilimsel bildirileriyle, sektörel ve idari sorunlarıyla, ekipmanı ve nakliyesiyle, konaklamasıyla enine boyuna işlenecek. Şu anda ülkesel çapta çok kapsamlı bir Gezginci Arıcılık Raporu hazırlanıyor. Var olan durumu özetleyen, tarihsel ve sosyal boyutlarıyla konuyu çalışan bir araştırma. Gerek bilim kurulunun gerekse arıcılık camiasının değerli üyelerinin katkı verdiği bir belge olacak ve kongre başlangıcında katılımcılara bir başlangıç belgesi olarak sunulacak. Bu konuda söyleyecek sözü olan herkesi Kongreye davet ediyorum.” Şeklinde sürdürdü.

Arıcılar da konuşacak
“Bu Kongrede bilimsel bildiri sunum oturumlarının yanı sıra Sektör Konuşuyor, Arıcı Konuşuyor oturumları da olacak”  diyen Ziya Şahin şöyle devam etti:

“Sektör Konuşuyor oturumunun konusu her yönüyle mum ve petek olacak. İmalatından toplanmasına, kullanımından kalitesine, kalıntı ve hijyen sorununa varana dek sektörün aktörleri bu konuyu tartışabilecekler. Arıcı Konuşuyor oturumunun konusu ise sağlıklı ve kaliteli bal ve diğer arı ürünleri üretimi ve tüketimi olacak. Doğruda üretici ve tüketiciler bir araya gelerek konuyu her yönüyle tartışacaklar.”

Dünya Arıcılık Paneli, Forumu düzenlenecek
Bu Forumda tartışılacak, konuşulacak temel konular olarak da şunlar açıklandı:

1 Arı Irkları ve Arı Islahı,
2- Neonicotionidler ve Diğer Tarımsal İlaç ve Pestisidler,
3- Arıların Doğal ve Tarımsal Bitkilerin Palinasyonundaki Rolü,
4- Apiterapi ve Bal Dışı Arı Ürünleri,
5- Arı Ürünlerinin Yerel ve Ulusal Pazarlanması, Gıda Toplulukları,
6- Tüketicilerin Bakış Açısından Arıcılık ve Arı Ürünleri.

Apimondia Komisyon Başkanları ya da üyelerinin sunumları ardından, bu konularda katılımcıların soru ve katkılarıyla, dünyada ve ülkemizdeki durum tartışılacak.

Arıcının Bal Yolculuğu yarışması
Şahin sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bal, fotoğraf, yayın ve bu sene bir ilk, inovasyon. Bal yarışmasında ülkemizin zengin bal çeşitliliğini bir kez daha sergilemek istiyoruz. Fotoğraf Yarışmasının bu seneki teması, “Arıcının Bal Yolculuğu” olacak. Bu temayla; Anadolu’muzun en kadim, en yaygın yaşam, üretim ve geçim kaynaklarından biri olan arıcılığın, günümüzdeki temel biçimi olan göçer arıcılığı, arının ve çiçeklerin peşindeki bu baht yolculuğunu anlatacak kareler düşlenmektedir. Yarışma yine bu sene ilk olarak Türkiye Fotoğraf Sanatçıları Federasyonu (TFSF) ile birlikte yapılacak. İnovasyon yarışmasında, gerek donanım ve ekipman, gerekse arıcılık ve üretim usul ve tekniklerinde fark yaratan ürün ve uygulamalar yarışacak.”

 

Bir cevap yazın