Sakala mı tükürürsün bıyığa mı?

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

Çaresizlik, ne yapacağına karar verememe durumlarında “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” şeklinde güzel bir atasözümüz var: Yani sonuçta ne yaparsan yap tükürük ya sakala ya da bıyığa gelecektir. Şu anda aynı durumdayım. Yazarsam ne olur, yazmazsam ne olur? Karar veremeyince dedim ki;

Ben konuyu ortaya atayım, isteyen istediği yere koysun artık.

Ülkemiz için büyük övünç kaynağı Dünya Ralli Yarışmasının bir ayağı Marmaris’te gerçekleşti. Şampiyona dünya televizyonlarında canlı yayınlandı ve zaten artık dünya turizm vitrininde yerini almış olan Marmaris’in tanıtımı bir kez daha cilalandı. Tabii ki gerçekleştirenlere teşekkür gerekir.

Ralli yapılırken yaşanan bir yangın olayı var:
Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nün Muğla’daki basın kuruluşlarıyla 15 Eylül tarih saat 20’de paylaştığı yangın bilgi notu ve yangın fotoğraflarından bazılarını aynen aktarıyorum.

Bilgi notunda üstte büyük harflerle yazılanlar rahatlıkla okunuyor. Alttaki açıklamayı buraya hiç düzeltme yapmadan aynen aktarıyorum:

15.09.2018 tarihinde saat 14:52’de Marmaris orman işletme müdürlüğü Hisarönü şefliği Bördübet köyü Bördübet mevkiinde başlayan yangına 15:05’de ilk müdahale yapılmış olup; Yangına 6 pikap 2 ilk müdahale aracı 24 arazöz 10 su ikmal aracı 3 dozer 3 treyler 6 helikopter 3 uçak 9 teknik eleman 6 memur 225 söndürme işçisi 50 mükellef söndürme çalışmalarına katılmıştır. Yangın’ın sebebi araç kazası olarak belirlenmiştir.

Yangın saat 19:30’da kontrol altına alınmış olup soğutma işlemleri devam etmektedir. Meydana gelen yangında toplam 20  Ha  ormanlık  alan zarar görmüştür.”

(altı çizilen yazı dikkatinizden kaçmamıştır)

Bu da bize gönderilen yangının bulunduğu alan ve yanan orman fotoğrafı

Yangın bilgi notunda kaza yapan aracın yanmış fotoğrafı da gönderildi(Altta)

Bazı gazetelerde çok kısa sözlerle yer alan otomobili yanan sürücü ile ilgili bilgi de “Citroen C3 WRC ile yarışan Craig Breen’in otomobili yandı” başlığıyla verildi(Altta sağda). Aracın nerede yandığından tek satır bahsedilmedi. Yangın da Marmaris’te orman yangını başlığıyla verilerek nasıl oluştuğu da yazılmadı.

 Basın bu haberi neden yapamadı?
İşte tükürüğün sakal mı, bıyığa mı denk geleceği bu başlık altında gizli. Marmaris Rallisi orman yaktı diye yazılsa, yazan anında vatan haini ilan edilirdi. Rallinin ve ülke tanıtımı için ne kadar değerli olduğundan bahsedilirdi. Haber yapılmadı ne oldu? Orman yandığıyla kaldı. O zaman akla gelen demek ki gerekli tüm tedbirler alınmamış, ya da büyük bölümü ormanlık alanda yapılan bu rallinin bir orman yangınına neden olabileceği ihtimali üzerinde bile durulmamış. Artık buna siz okurlar karar verin.

 Madalyonun bir başka yüzü
Bu rallinin maddi açıdan Marmaris ekonomisine ne kazandırdığı açıklanmadığı için bilemiyoruz. Otellerde yer bulunmakta zorlanıldığını daha önce de yazmıştım. Gelen yarış takımlarının 1 milyon dolar değerinde olduğu açıklanmıştı ama kaç kişi geldiler, nerede ne yiyip içtiler, nerelerden alış veriş ettiler ve en önemlisi Marmaris esnafına ne bıraktılar bu bilinmiyor. Eğer kaybettirdikleri, kazandırdıklarından fazlaysa tabii ki kimsenin bir diyeceği yok ama ralli nedeniyle kapatılan yollar üzerindeki ticari kuruluşların zararını kim karşılayacak? Bundan ağzı yanan küçük esnaf bunu bilmek istiyor.

 Benzini bitene benzin aldırılmadı
Rallinin son gün gösterisi İçmeler Pazar yerinde gerçekleşti. Bunun için de İçmeler – Turunç yolunun bir bölümü trafiğe kapatıldı. Aracında benzini bitme noktasında olan bir vatandaş Turunç, Selimiye ve Bozburun tarafına gezmeye gideceklerinden İçmeler’deki benzin istasyonuna 50 metre kala benzini biter. Fakat 50 metre ilerisindeki istasyona vatandaş ralli nedeniyle sokulmaz. Vatandaş ailesiyle birlikte aracı zar zor yol kenarına kaktırıp beklemeye koyulur. Bu durum akla oradaki benzin istasyonunun kayıplarının karşılanıp karşılanmadığı sorusunu getirir. Sahi benzincinin onlarca araca vereceği yakıtın bedeli kendisine ödenmiş midir?

Ben işin içinden çıkamadım, buyurun artık kararı siz verin.

Bıyığa mı tüküreceksiniz, yoksa sakala mı?

Bir cevap yazın