Bir çevre zaferi daha

Haber
Haberi paylaşın

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği’nin, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan Kitesurf Plajının girişinde, hafriyat malzemesi dökülerek tahrip edilen ve otopark alanına dönüştürülen sulak alanla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiği şikayet dilekçesi netice verdi ve tahribatın yerinde tespit edildiği ve gereğinin yapılması için Ula Belediyesince gerekenin yapılması istendi.

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği 9 Nisan’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiği bir dilekçe ile Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan Kitesurf Plajının girişinde, hafriyat malzemesi dökülerek tahrip edilen ve otopark alanına dönüştürülen sulak alanla ilgili yasal işlemin yapılmasını istedi. İl Müdürlüğünden Derneğe 7 Mayıs tarihinde verilen ilk cevapta, tahribatın yerinde tespit edildiği ve gereğinin yapılması için Ula Belediyesine bildirildiği ifade edildi. Fakat aradan geçen süre içinde tahribatın düzeltilmesi yönünde hiçbir gelişme olmayınca dernek 2 Ağustos’ta ikinci kez il müdürlüğüne dilekçe vererek görevin yerine getirilmediğini hatırlattı.

Beklenen olumlu cevap verildi
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Gökova Ekolojik Yaşam Derneği’ne gelen ikinci yazıda, konunun Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün 31 Temmuz tarihinde yapılan toplantıda görüşüldüğü ve karara bağlandığı bildirildi. Cevaba eklenen toplantı kararının kopyasında şu sözlere yer verildi:

Bir ay içinde eski haline getirilecek
“Akçapınar Mahallesi, 903 ve 1618 parseller içerisinde yer alan ve toprak doldurulması suretiyle arazi yapısı bozulan alanın tebliğ tarihinden itibaren 1 ay (30 gün) içerisinde parsel sahibi tarafından eski haline getirilmesi ve konunun Muğla Valiliğince (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) takip edilmesine karar verildi.”

 

Bir cevap yazın