Bu çiçeği koparana büyük ceza

Haber
Haberi paylaşın

ÜLKEMİZDE tüm Akdeniz sahilleriyle Karadeniz’in güneyinde rastlanan, Muğla’nın da daha çok Datça, Ortaca ve Fethiye ilçelerinin sahil kesimlerinde Eylül ayının ortalarında açmaya başlayan Kum Zambakları mis gibi kokularıyla çevreye mutluluk yayıyor. Neslinin tükenmemesi için koruma altına alınan zambaklara zarar verenlere 38-48 bin lira arasında ceza kesiliyor.

Datça’da özellikle Palamutbükü, Ortaca’da Sarıgerme ve Fethiye’de de Ölüdeniz bölgelerinde sıkça rastlanan Kum Zambakları özellikle tatilcilerin dönmesiyle birlikte ortaya çıkmaya başladı. Sahillerin düzensiz kullanımı, bilinçsiz kişilerin soğanlarını sökerek başka yerlere götürmeleri ve tanınmaması nedeniyle zambakların nesli tehlike altına girdi. Doğadan sökülüp bahçelere ekilen soğanlar ise çiçek açmayıp kısa zamanda ölmesi üzerine Ortaca Belediyesi ve Sarıgerme Çevre ve Eğitim Derneği (SARÇED) birlikte başlattıkları çalışma sonrasında Kum Zambaklarını 2009 yılında koruma altına alarak günümüze kadar çoğalarak gelmesini sağladı. Bu örnek çalışma Doğa Koruma Birliğince2016 yılında ülke kapsamında çalışma yapmasına neden oldu.

Zarar verene 48 bin lira ceza
Kum Zambağının dünya genelinde neslinin tükenmekte olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte 2016 yılında Doğa Koruma Birliğince koruma altına alınan kum zambaklarını, ticari amaçla bulundukları yerlerden sökenlere 48 bin lira idari para cezası uygulamaya başladı. Yine Kum Zambaklarını koparan veya yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere, biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten dolayı da 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 38 bin 751 Lira idari para cezası kesiliyor.

Kum Zambağı nedir?
Kum zambağı (Pancratium maritimum), Nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitki türü. Çok yıllık, soğanlı, genişçe uzun şeritsi yapraklı, yaklaşık 40–45 cm boyunda, beyaz çiçekli, çiçek sayısı 3-15, koronalı, korona tepallerin 2 / 3 ü kadardır. Çiçeklenme zamanı Ağustos ve Ekim ayları arasında gerçekleşiyor.

 

 

 

Bir cevap yazın