Caferli Köyü

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

Davutlar Milli Parkı; endemik bitkileri yanında olağanüstü güzelliğini korumayı bir ölçüde başaran önemli bir doğa parçası.

Komşusu antik LATMOS kentinin yer aldığı Herakleia Yarımadasının uzandığı Bafa Gölü ile birlikte, insanlığın geçmişini simgeleyen zeytin ağaçlarının bezediği eşsiz bir coğrafyada yer alıyor.

Aslında bu güzelliklerin merkezinde adı pek bilinmeyen, özgünlüğünü koruyan küçük bir köy son yıllarda ilgi çeken girişimlerde bulunmaya başladı. Caferler Köyü.

Caferleri öne çıkaran ise burada kurulan, Çevre ve Kültürel değerleri koruma amaçlı bir dernek. Doğrusunu isterseniz, Caferler’e yerleşen tanıdık birisi; 1982 Yılı Türkiye ve Avrupa Güzeli seçilen Nazlı Deniz Kuruoğlu ve birlikte çalıştığı arkadaşları; kısaca köyün kadınları.

Geçtiğimiz hafta sonunda; çevreye duydukları sorumluluğu gösteren son derece alçakgönüllü bir etkinliği 3.Kez düzenlediler: Güz ve Çevre.

Tarihe, arkeolojiye ve bölgede yaşayan insanlara karşı hiç bir yükümlülükleri yokken, borçlarını öder gibi davrandılar.

Çevrenin korunmasını soyut bir kavram gibi ele almadıkları için düşüncelerini her biri son derece yetkin ve aynı ölçüde alçak gönüllü konukları aracılığıyla ve ustalıkla paylaştılar.

Köyün ekonomisine katkıda bulunurken, mevcut yapılaşmanın korunmasına hepimizi hayran bırakan bir bilinçle sahip çıktıklarını gösterdiler.

Siyasetin günümüzde partiler dışında bir eksene kaydığını,- belki de-  hepimizden önce fark ederek, sivil toplum girişimlerinin nasıl davranmaları gerektiğini sergilediler. Farklı görüşlerden insanların somut bir çözüm amacıyla nasıl bir araya gelebildiklerini gösterdiler.

Belgesel filmlerle, Suna Yıldızoğlu’nun kısa konseri ve aralarında, Ahter Kutadgu, Ece ve Ekrem Ataer, Ahmet Zeki Muslu, Hasan Cüneyt Bozkurt ve Zehra Ünüvar’ın bulunduğu yazarların tartışmalarıyla etkinliği zenginleştirdiler.

Söke Gönüllülerinin sergiledikleri Halk Oyunları Caferli’yi canlandırdı.

“Çocuklar için Çevre” konulu resim yarışması, Burçin Orhon’un dans gösterisi, Yüksel Ünal ve Süheyl Uygur’un stand-upları ve Ekrem Ataer’in yasaklanmış şarkılara da yer verdiği konseri ilginçti.

Etkinliğin düzenleyicileri başta Nazlı Deniz Kuruoğlu’nu, İlknur Platin’i ve Diana Zoto’yu kutlamak gerekiyor.  Kuşadası kaymakamı ve Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın katkılarını da unutmayalım.

Başka konuları bilemem ama sanırım çevre ve tarihe değer verme konularında kadınların inisiyatifi ele geçirmeleri çok doğru bir yaklaşım olacak.

Caferli Köyü-yeni, yasada mahalle ama- çok önemli bir örnek olacak.

 

Bir cevap yazın