Çevrede sona doğru

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın özellikle sahil kesimlerinden gün geçmiyor ki sürekli aşırı kirlilik haberleri geliyor. Yıllardan bu yana Marmaris Körfeziyle ilgili yapılan incelemeler sonunda hızla kirlendiği yönündeki düşüncelerin aksi ispatlanmadı. Marmaris’te Selimiye, Bozburun, Okluk Koyu ve Orhaniye ile Bodrum koyları başta olmak üzere Fethiye’nin Göcek ve Dalaman’ın koyları SOS vermeyi sürdürüyor. Orman içleri adeta çöplüğe dönmüş konumda. Muğla yaşayanı bindiği dalı kesmeyi sürdürüyor.

Kurban Bayramının 9 günlük tatili süresince sadece Marmaris’in kampingler dışında kalan yol kenarları ve orman yollarında kurulan çadırların çevreye bıraktığı atığın 4,5 ton olduğu haberi ulusal basında ve sitemizde de yer aldı. Unutmayalım ki Ortaca İlçesinin Dalyan Mahalle Kanalı ve çevresi bölgede yaşayan yabancılar tarafından yıllardan bu yana Perşembe günleri temizlemekten usanmadı, biz yerliler de kirletmekten.

Basın turizm etkilenmesin diye yazmadı ama
Marmaris Körfezinin hızla kirlendiği bilimsel olarak ortaya konuldu. Çok kez körfezde bilimsel olarak Muğla Üniversitesince inceleme ve araştırma yapıldı. Özellikle yağmurların sel olduğu dönemlerde denize inen toprak ve atıkların körfezde çökeltiye dönüşmesi, denizin renk değiştirerek kırmızıya bürünmesi körfezin biteceği anlamını taşıdığını Muğla Üniversitesi bilim adamları açık açık söyledi. Şimdiye kadar yerel ve ulusal basın mensupları duyarlı davranarak bu tür haberleri yaparak Marmaris’in zarar görmesini istemedi. Bunu yaparken de yöneticilerden tez zamanda çözüm istendi. Ama ne hikmetse bu konuda kimse kolunu bile kıpırdatmayınca önemli koylarımızı zehirli denizanaları bile basmaya başladı.

Bozburun’da bardak taştı
Son olarak Bozburun’da yaşanan sintine görüntülerinden sonra bölgede tatil yapanların önemli bir bölümü bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Buradaki durumun sosyal medyada yer almasıyla birlikte daha değişik yerlerden de bu tür sıkıntıların olduğu yazıldı ve çizildi. Hatta fotoğraflar paylaşıldı.

Göcek koyları daha da perişan
Fethiye ilçesine bağlı yatçıların uğrak yeri olan dünyaca ünlü Göcek koyları çöplüğe dönmüş vaziyette. Özellikle piknikçilerin titiz davranmamaları koylarda pis görüntülere neden oluyor.  Arıtma tesislerinin yanındaki koy ise tekne atıklarından geçilmiyor.
Yaklaşık 42 kilometre karelik bir alanda kurulu olan Göcek 1980 yılından sonra özellikle yatçılar tarafından keşfedilmesine rağmen kısa sürede dünya markası oldu. Özellikle coğrafi yapısı, sakin bir liman oluşu sebebiyle en küçük teknelerden mega yatlara kadar her boy tekne için zevkli bir mavi yolculuk sağlayan Göcek, sürekli olarak ünlülerin uğrak yeri konumunda. Bir belde belediyesi iken Muğla’nın büyük şehir olmasının ardından Fethiye’nin Mahallesi konumuna dönüşen Göcek’te tatile gelenlerin de duyarsızlığı nedeniyle koylar çöp deryasına dönüştü. Kara yoluyla ulaşımın olduğu ve insanların piknik yaparak denize girebildikleri, çadır kurarak kamp yapabildikleri alanlarda belediyeye ait çöp bidonları olmasına rağmen çevre pislikten geçilmiyor. Bunların başında da Böngüç Limanı, Osmanağa, Doruklu, Günlük Koyu, Küçük Karanlık ve Boynuz Bükü geliyor.

Arıtma tesisi yanı tekne mezarlığı olmuş

Sahil Güvenlik tesislerinden sonra gelen arıtma tesislerinin hemen yanında bulunan tekne bağlama ve çekek yerinin arkası ise adeta bir tekne ile tekne atığı mezarlığı konumuna dönüşmüş. Karşı tarafında Clup Marina’nın da yer aldığı alandaki özellikle cam kırıkları güneşin de etkisiyle her an yangın çıkma ihtimalini taşıyor olması ilgililerin bile dikkatini çekmiyor.

 

Bir cevap yazın