Turist getirene teşvik ne anlama geliyor?

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye’de kurulu A Grubu seyahat acentelerinin 2015 yılında uygulamaya konulan teşvikler kapsamında; yurtdışından turist getirdikleri uçaklara verilen “yakıt desteği” adlı uygulamadan 2017 yılı sonuna kadar kaç seyahat acentesine kadar kaynak aktarıldığı, sektörün pek ilgisini çekmişe benzemiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, 2015’ten bu yana seyahat acentelerine sağlanan uçak/yakıt desteklerinin miktarı, son üç yılda toplam 786 milyon 217 bin 697 liraya ulaşıyor.

Bakanlık bütçesinde 2018 yılı için bu amaçla 800 milyon lira ödenek ayrılması, sürenin önümüzdeki 2019 yılı kış aylarını da kapsayacak şekilde uzatılması, bazı soruları da gündeme getiriyor.

İlk kez 2015 yılında belirlenen pazarlardan yapılan uçuşlar için 18 seyahat acentesine toplam 84 milyon 346 bin lira ödeme yapılırken, bir yıl sonra Türkiye’ye turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine verilen bu destek, tüm ülkeleri kapsamaya başlatıldı.

1 Haziran-31 Aralık 2016 tarihleri arasında 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz uçuşlarda, en az 150 yolcu getirilmesi halinde 7 bin 800 dolar karşılığı ödeme yapılması karara bağlandı. Bu uygulama ilk bakışta dikkatleri çekmese de; uçak konfigürasyonu bakımından sadece ATLAS için özel olarak yürürlüğe sokulmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca iki yıl önce 89 seyahat acentesine yapılan toplam ödeme miktarı, 561 milyon 871 bin 697 lirasına ulaştı. Basit bir hesaplama yöntemiyle; başvuru başına 6,3 milyon Lira ödendiği anlaşılıyor. Kuşkusuz bu ödemelerde getirilen kişi sayıları esas alındığı için en büyük payı kimlerin aldıkları önem kazanıyor.

Bakanlar Kurulunca, 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında desteğin devamı ve kapsamına yeni hava limanlarının eklenmesi kararı da alındı.  Örneğin turizm amaçlı kullanıldığını kimsenin aklına getiremeyeceği;  Kütahya- Zafer Havalimanı da bu çerçeveye eklendi.

2017 yılında gelecek yılın bütçesi yapılırken, 2018 yılı için toplam 800 milyon lira ödenek koyan Bakanlık, bu yıl Ocak-Mayıs 2017 dönemine ilişkin 140 milyon lira ödeme gerçekleştirdi.

Buraya kadar her şey yolunda gibi görünse de; geçmiş yıllarda verilen desteğin tamamına yakınının 2018 ‘de sadece bir yılda aktarılacak ölçüde yükseltilmesi, hangi seyahat acentesine ne kadar ödeme yapıldığını ve/veya yapılacağının, açıklıkla sektör tarafından bilinmesini haksız rekabetin önlenmesi açısından gerekli hale getiriyor.

Özellikle TÜRSAB Yönetiminin bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapmasını beklemek, bütün seyahat acentelerinin en doğal hakları.

İşin başka bir geçeği daha var..

Özellikle 2015 yılı sonunda Rusya ile gerilen diplomatik ilişkiler bağlamında, bu ülkeden önemli sayıda turist getiren Rus Operatörleri yeniden kazanmak amacıyla başlatılan bir dizi çalışma arasında, koltuk başına verilen desteklerin olumlu katkısı inkar edilemez.

Ancak..

Özellikle Rus Ekonomisindeki daralma ve rublenin değer kaybının ardından, son dönemde bu ülkede satılan tatil paketlerinin fiyatları uçuşlar dahil ortalama 350.- USD civarında seyrederken, zor durumdaki Türk Ekonomisine Rusların tatillerini sübvanse ederek yüklenmenin, adil bir davranış olmadığını sanırım herkes kabul edecektir.

Salt bu yüzden 2017 ve 2018 yılı içinde hangi kuruluşa kaç liralık destek yapıldığını bilmek herkesin ve kuşkusuz –özellikle- vergi mükelleflerinin hakkıdır.

Bu konuda KKTC Hükumetinin de sürdürdüğü bir çalışma var. Kıbrıs Hükumeti turist getiren kendi seyahat acentelerine doğrudan teşvik veriyor. Ve bizden farklı olarak kime ne kadar kaynak aktarıldığını, isimleriyle birlikte kuruşuna kadar açıklıyor.

Belki TÜRSAB Yönetimi de bütün üyelerinin çıkarlarını ilgilendiren bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapar?

Ne dersiniz?

 

Bir cevap yazın