Esnaf mutlu, çevre perişan

Haber
Haberi paylaşın

9 günlük bayram tatilinde esnafın yüzü gülerken Marmaris ve çevresi perişan oldu. Belediye yerleşim merkezlerinden ayrı olarak 4 bin tonun üzerinde çöp topladı.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesine 9 günlük bayram tatili nedeniyle gelen yaklaşık 1 milyon 500 bin ziyaretçi esnafın yüzünü güldürürken belediye temizlik işçilerini de perişan etti. Tatil süresince izin yapmadan çalışan belediye görevlilerinin yerleşim merkezlerinden ayrı olarak 4 bin tonun üzerinde çöp topladığı belirlendi. Özellikle çocuk oyun merkezlerini kirleten ve evcil hayvanlarının dışkılarına sahip çıkmayanlar kamera görüntülerinden tespit edilerek 259 lira para cezası kesildi.

Bayram tatili süresince ilçeye 230 bine yakın aracın giriş- çıkış yaparken gerek kara yolu ve gerekse de hava ve deniz yoluyla yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin geldiği belirlendi.  Marmaris Belediyesi temizlik görevlileri bayram süresince tatil yapmanın ötesinde fazla mesai yaparak şehri temiz tutmaya özen gösterdi. Özellikle şehir merkez cadde ve sokaklarından ayrı olarak, kampingler dışında çadır kurulan yerler, ormanlık alan, karayolları kenarları ve plajlarda sürekli temizlik yaptı. Cadde ve sokaklardaki sabit konteynerler eskiye oranla daha sık olarak çöp araçlarınca içleri boşaltıldı.

Çadırcılar perişan etti
Kampinglerde yer bulamayan çadırcıların özellikle Marmaris ile Aktaş, Yalancı Boğaz ve Adaağzı bölgesi başta olmak üzere Datça yolunda İnbükü, Selimiye ve Orhaniye mahalleleri ile ormanla denizin birleştiği kırsal mahallelerde yüzlerce çadır kurdu. Yasak olmasına rağmen hem bayram tatilinde insanların sıkıntı çekmemesi ve hem de hiçbir yerde yer olmaması nedeniyle çadırcılara bir kez daha göz yummak zorunda kalan yetkililer sonraki senelerde artık buna da izin vermeyeceklerini açıkladı. Buna neden olarak da bölgeye bırakılan atıklar gösterildi.

Ormanlar tuvalet oldu
Kamping dışında yukarıda sayılan alanlarda kurulan çadır yaşayanları elektrik ve suyun dışında en fazla tuvalet sıkıntısı yaşadı. İlk tercihin ormanlık alan olması ise çevreye kısa zamanda pis kokuların yayılmasına da neden oldu.

Öte yandan Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Marmaris İlçe Jandarma Komutanlığı verilerine göre bayramın birinci gününden itibaren 9 günlük tatil kapsamında; 230 bin araç giriş ve çıkış yaparken ilçede, tatil süresince 93 maddi hasarlı ve 11 yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Günlük ortalama 6 bin kişinin sicil kaydı ve 3 bin aracın plaka kayıtları da incelendi.

Çocuk parkları sıkı gözetlendi
Geçtiğimiz aylarda Marmaris Belediyesince gerçekleştirilen ve Türkiye’ye de örnek olan “Çocuk parklarının güvenlik kameralarıyla denetlenmesi” projesi bayram tatili boyunca daha ciddi ve 7/24 hizmet verdi. Güvenlik kameralarıyla anne babalar çocuklarını parklarda güven içinde oynatabilirken, şimdi de kameralardan oyuncaklara zarar verdiği ya da evcil hayvanını parkta gezdirirken dışkı bırakmasına duyarsız kalan vatandaşlara cezai işlem uygulanmasına başlandı. yun gruplarına özellikle zarar veren kişilere, oyuncağın maddi değeri kadar cezai işlem uygulanırken, duyarsız hayvan sahiplerine ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre 259 TL ceza yazılacak. Parklarda uyulması gereken kurallar, söz konusu kamuya ait alanlara yeni yerleştirilen panolarda da açıkça belirtilerek, vatandaşlar söz konusu kurallara uyulmaması halinde cezai işlem uygulanacağına dair de uyarıldı.

 

Bir cevap yazın