Otel ve koylarda yer kalmadı

Haber
Haberi paylaşın

ÜLKEMİZİN turizmdeki lokomotiflerinden birisi olan Muğla’nın sahil kesimlerindeki oteller ile koylarda hem dövizdeki kur farkı ve hem de Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması nedeniyle büyük doluluk yaşanıyor. Bayram öncesinde tatile gelecekler için “Yer ayırtmadan gelmeyin” uyarısı yapıldı. Aynı uyarı koylar için yapılabilse bu da geçerli olacaktı neredeyse. Çünkü koylarda tekneler yan yana demirlemek zorunda kaldı.

Türk Lirasının süratle değer kaybetmesiyle bir anda yurt dışındaki turistlerin göz bebeği konumuna gelen Muğla’nın sahil kesiminde çok büyük hareketlilik yaşanıyor. Yine aynı nedenlerden dolayı yerli turist de yurt dışı turlarını iptal ederek ülke içine yöneldi. Durum böyle olunca da turizm merkezlerinde yer bulma sıkıntısı da baş gösterdi. Özellikle Antalya ve Muğla’nın sahil kesimleri bundan en fazla etkilenen merkezler oldu.

Koylar tıklım tıklım
1479 kilometrelik sahil şeridiyle Türkiye’nin en uzun sahiline sahip olan Muğla’nın koylarında adeta tekne kaynıyor. Başta Göcek olmak üzere Marmaris, Bodrum, Datça ve Fethiye ile Dalaman koylarında tekneler neredeyse üst üste demirliyor. Muğla Mimarlar Odası’nın verilerine göre 239 koy bulunan Muğla’da bunların 41 tanesi plansız yapılaşma ve  deniz dolgusu gibi çeşitli nedenlerle yok olmuş konumda. 94’ü de yok olma riski altında olmasına rağmen özellikle başta Göcek – Dalaman olmak üzere Marmaris, Bodrum, Datça ve Fethiye koylarında tekneler neredeyse üst üste demirliyor. Koylarda yer bulamayanlar ise açıkta alargada bile konaklıyor.

Göcek revaçta
Yurt içi ve yurt dışında her ne kadar  “Göcek Koyları” olarak anılmasına rağmen aslında Dalaman Belediyesi sorumluluk alanındaki Bedri Rahmi, Hurma, Küçük ve Büyük Sarsala koyları, Miraç, Hamam, Yavan Su, Merdivenli, Göbün ve Kapıkoyu koyları başta olmak üzere Göcek’teki Göcek Adası, Bengüş, Osmanağa, Günlüklü, Boynuzbükü, Kille, Yassıcalar, Ayten, Tersane Adası, Domuzadası koylarında yer bulmak adeta imkansız.

Marmaris ve Gökova koylarında hareketlilik
Marmaris’in birbirinden güzel 36, Datça, Bozburun Yarımadasındaki 52 koy ve bük ile üç yanı denizlerle çevrili Bodrum’daki onlarca koy aynı durumla karşı karşıya. Yeni yeni keşfedilmeye başlanan Marmaris ve Gökova’daki koyların diğerlerine oranla çok daha fazla orman ve değişik ağaç türleriyle çevrili olması tercih nedeni olmaya başladı.

Yer bulmakta zorlanılan koylar
Göbün (Dalaman) Göcek Koyu olarak biliniyor.  Sarsala (Dalaman): Dalaman’dan kara yoluyla (17 km) da gidilebiliyor. Ayten Koyu(Göcek). Bedri Rahmi (Dalaman): Eski adıyla Taşkaya Koyu. Ünlü Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974 de Göcek’e yaptığı bir yolculuk sırasında koyun yamacındaki bir kayaya çizdiği balık resmi nedeniyle ünlendi. Hamam (Dalaman): Koyun diğer adı da Kleopatra.  Okluk (Marmaris): Sadun Boro “Gökova’yı dünyanın cenneti, Okluk Koyu’nu da Gökova’nın en iyi koyu” diye adlandırdığı, İngiliz Limanı içindeki çok sayıda koydan birisi. Cumhurbaşkanlığı Konutunun yapımı bu koya ilgiyi daha fazla artırdı. Marmaris’te Kumlubük, Bördübet, Hırsız, Löngöz koyları, Selimiye (Aşk Adası), Bozburun ve Bozukkale. Ula’da Kleopatra Adası. Datça’daki Palamut Bükü, Akvaryum, Kargı. Fethiye’de Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Gemile Koyu. Bodrum Yalıkavak, Gümüşlük, Cennet koyu ve Tavşan Adası, Karaada açıkları Kızılbük, Türkbükü.

Tek korku kirlilik
Aşırı kalabalık nedeniyle özellikle koylarda konaklayan teknelerin katı atıklarını üç beş kuruş ödememek için bırakılması gereken yerler yerine koylara bırakmaları ile yaratılan çevre kirliliği yetkilileri de sıkıntıya sokuyor.

 

 

Bir cevap yazın