Zengin et, fakir ekmek tüketiyor

Haber
Haberi paylaşın

TÜRKİYE İstatistik Kurumunun verilerine göre Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2017 yılı sonuçlarında toplam tüketim harcamasının yüzde 19,7’sini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu. Araştırmalara göre zenginler et, balık ve deniz ürünlerini bolca tüketirken, fakirler ekmek ve ekmek ürünlerini tüketiyor.

Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı yüzde 22,4 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu yüzde 17,9 ile ekmek ve tahıllar, yüzde 15,1 ile sebzeler, yüzde 13,4 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise, yüzde 2,2 ile diğer gıda ürünleri, yüzde 3,1 ile kahve, çay ve kakao, yüzde 3,6 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.

Toplam tüketimde gıdanın payı hanelerin gelir düzeyine göre değişiyor
Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik gelir dilimindeki haneler toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklere yüzde 28,6 pay ayırırken; en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik gelir dilimindeki haneler yüzde 14,6 pay ayırdı.

Zenginler et, balık ve deniz ürünleri, fakirler ekmek tüketiyor
En düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %20,1’ini ekmek ve tahıllar, %18’ini et, balık ve deniz ürünleri, %17,8’ini ise sebzeler oluşturdu. En yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %26,5’ini et, balık ve deniz ürünleri, %15,8’ini ekmek ve tahıllar, %13’ünü sebzeler oluşturdu.

 

Bir cevap yazın