Kızkumu artık kabak tadı veriyor

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

44 yıllık meslek hayatımda bu kadar sürüncemede kalan bir başka konu daha görmedim desem yalan olmaz. 1996 yılından bu yana şu Kızkumu ile ilgili artık ben haber yapmaktan bıktım, usandım ama yetkililer bu sorunu çözmemekte hala kararlı. Bilmem kaç Turizm Bakanı değişti, daha önce buradan sorumlu olan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü kapatıldı, Orman Bakanı ve Genel Müdürleri değişti, Marmaris Orman İşletme Müdürü değişti, o değişti, bu değişti ama buradaki sorun bir türlü değişmedi. Yetti artık kabak tadı vermeye başladı.

Marmaris’e 1994 yılında yerleşip 1996 yılında o dönemlerin Hürriyet Haber Ajansı Marmaris temsilciliği görevine getirildim. Önceliğimiz çevre, doğa, insan ilişkileri, çoluk, çocuk ve kadın haberleri üzerine. Gördüğümüz güzel yönleri ve yanlışları yazdık. Hem güzellikler ve hem de yanlışlıklar içinde yer alan Kızkumu sorunu yıllar yılı geçti ama bir türlü giderilemedi. Yaptığımız haberler genelde önceleri “Kızkumu’na turist akını” başlığı altında oldu ve gerçekten de büyük ilgi çekti.

İşte göze batan diğer haber başlıkları
1996 yılından 2018 yılına kadar yapılan diğer gazete ve televizyon başlıklarından birkaç alıntıya bakalım:

Efsane Kızkumu’na turist yağıyor

Deniz üstünde yürümek için Kızkumu’na geliyorlar

Kızkumu Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde

Kızkumu Unesco’ya emanet 

Kızkumunda neler oluyor?

Kızkumu’nu kaçak cennetine çevirdiler

Kızkumu sahipsiz değil

Efsane Kızkumu Alt Yapı Yetersizliği Yüzünden Kirleniyor

Turistler Kız Kumu’nu pisliğe boğdu 

Kızkumu Plajı, yol geçen hanına döndü

Marmarislilerin ‘Kızkumu’ isyanı 

Kızkumu ölüyor.

İşte Kızkumu’nu Kurtaracak Karar: Turnike sistemi

Kızkumu Plajı Tehlike Altında!

Kızkumu’nda kaçak iskeleler yıkılıyor

Marmaris’te Kızkumu Plajı’nda olaylı yıkım 

Marmaris Kızkumu’nda istenmeyen görüntüler 

“Kızkumu Belediye’ye devredilsin”

Kızkumu Plajı’nda inanılmaz işgal

Kızkumu’ndaki Kaçak Tesis Bu Sefer Kurtulamadı 

Kızkumu derneğe devredildi

Gönüllü Çevrecinin ömrü yetmedi
Özellikle Marmaris ve çevresinde her türlü yanlışlığa beyni ve hatta bedeniyle karşı gelen Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı merhum Filiz Ersan’ı rahmetle anıyorum. Burayı kurtarabilmek için neler yaptığını yakinen bilen, takip eden ve yazan birisiydim.
Ersan kurumlara, işlemeyen devlet kurumlarına ve hatta mafyaya karşı direndi, direndi, direndi.
Sonuç?
Merhumeye Fatiha..

Ne değişti?
Deveyle yerli yabancı turist yürütüldü kumlar üzerinde kimsenin gıkı çıkmadı. Basın yazınca yasaklandı. Hatta belki de Ankara Kızkumu’nun ancak farkına vardı.
Tabiat Varlıkları Koruma Kurumu kapatılmadan önce kurumun Genel Müdürü Ahmet Özyanık büyük girişimlerde bulundu ve bir seferde en fazla 50 kişinin yürütülerek kumun daha fazla yayılmasının engellenmesi için turnike sisteminin getirilmesine karar verdi. Tam uygulamaya girecekti ki kurumun ömrü yetmedi, kurum kapatıldı. Yazımın girişinde de yazdım ne kadar yetkili isimlerin değiştiğini.

Her yetkili değiştiğinde işletme de elden ele geçti.

Yönetimler gevşedi.

Deve gitti, bu kez Midilli boy gösterdi deniz içinde.

Peki bu arada Orhaniye’nin en yetkilisi olan muhtarlar ne yaptı?

Bir şeyler yapıyoruz adı altında hep seyirci kalındı. Ranta göz yumuldu. Haklarında bir sürü şikayetler yapıldı, ihbarlarda bulunuldu. Hiçbir şeyden sonuç çıkmadı. Hepimizyazıp çizdik ama her seferinde nefesimizi boşa harcadık.

Köyde ses çıkaranlar kenara çekilmek zorunda kaldı. Nedeni basitti, devlet ve yetki baskısı. Yıkım cezaları, bol ceza ve vs. vs.

Geldik bu güne
Tam da dedik ki yeni kurulan Kızkumu Çevre ve Turizm Derneği bu işi götürecek. Genç muhtar ve şu meşhur derneğin başkanı Cem Dinç, köy için bu işi iyi kıvıracak. Köylü mutlu olacak. Hararetle haberlerini yaptık. Mezbelelik ve pislikten geçilmeyen yere güzel makyaj yapıldı önceleri. Kimse karşı çıkmadı. Peki ama lastik sonra neden patladı?

Muhtar Dinç’e destek verenler neden karşısına çıktı. Buradan isimler verip polemik yaratmak istemiyorum. Onlar birbirlerini çok iyi biliyorlar zaten. Dernek yanlış işler yapıyor diyerek yetkili kurumlara şikayetler yapıldı. Anlayamadığım inceleme yapılmadan yetkili kurumlarca şikayetlere verilen olumsuz cevaplar.

Arkadaş bir kere gelip incelesen ne olur?

Şikayetler ya gerçekse?

İşte mide bulandıran tam da burası

Bölgenin önemli ailelerinden, Şen sülalesinden Mustafa Şen sayfalarımızda da yer alan yazısında muhtar seçilmesi için destek verdiği Cem Dinç’e “Arkadaş bu kadar polemiğe girme, elindeki belgeleri göster milletin sesini kapat” diye yazdı.

Güzel bir yaklaşım.

Evet ya Cem Dinç;

Aklın yolu bir. Şu suçlamalara sosyal medya hesabından sert tavırlar alarak cevap verme yerine koy evrakları ortaya milletin sesi kısılsın.

Sen de kurtul bizde.

Bu mesele artık hepimizi sıkmaya başladı.

Bu arada bir hatırlatma yapmak istiyorum:

Bazı bilim adamları Kızkumu ile ilgili yapılanların ne kadar yanlış olduğunu raporlar halinde hazırladı, haberiniz olsun. Bir an önce gereken tedbirler alınmazsa orada ne işletme kalacak ne de Kızkumu.

Tabii ki bunun suçluları da siz olacaksınız.

 

Bir cevap yazın