Işığın suyla dansı

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde 19 Mayıs 2012 tarihinde hizmete açılan 19 Mayıs Gençlik Meydanında her akşam ışığın suyla dansı büyük beğeni kazanıyor. Su perdesi üzerinde Marmaris’in tanıtımı gerçekleştirilirken her türlü müzik 4-6 saatlik çalışma sonunda suyla dans ettirilecek hale getiriliyor. Işığın suyla dansı yaz sezonu boyunca saat 21 ile 22.30’da olmak üzere 40’ar dakikalık iki seans olarak gösteriliyor.

2011 yılı Kasım ayında yapımına başlanılarak 19 Mayıs 2012’de hizmete sokulan 7 bin 500 metrekare alana kurulu 19Mayıs Gençlik Meydanı’nda 3 ayrı havuz bulunuyor. Küçük görsel havuz fıskiyeli tek motorla 90 metreküp su ile hizmet veriyor. 5 tane motorla çalışan ve şelale görünümü veren havuz 100 ton su kapasiteli. 30 metre çapındaki gösteri havuzu ise çeşitli ebat ve güçlerde 96 motorla çalışıyor. 500 ton su kapasiteli havuzda görsel ve işitsel şölen gerçekleştiriliyor. Gösteriler yerli ve yabancı izleyen herkesin büyük beğenisini kazanıyor.

Her türlü müzikle su dansı
Yaz aylarında ve özellikle okulların tatil olduğu dönemden başlayarak her gün saat 21 ile 22.30’da olmak üzere 30 ile 40 dakika arasında iki ayrı gösteride suya mavi, yeşil ve kırmızı renkler verilebiliyor. Fakat bu renklerin art arda gelişi diğer renkleri de ortaya çıkararak bir renk cümbüşü yaratıyor. Bir müzik parçasının suyla dans edebilmesi için 4-6 saatlik çalışma gerektiriyor. Bu çalışma sonunda ise müziğin ritmine göre suya hareketlilik ve renk veriliyor. Gösteriler öncesinde ise 15-20 dakika süreyle yüksek çözünürlükte projeksiyon cihazıyla su perdesi üzerinde Marmaris’in tanıtımı yapılıyor.

 

 

Bir cevap yazın