Atatürk’ün akrabaları Muğla’da

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Seydikemer İlçesinde 20. Uluslararası Seydikemer Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şöleni bugün Boğalar Yaylasında başlıyor. 20 yıllık geçmişe sahip şenliklerde toplu sünnetler gerçekleştirilirken şenliklere Makedonya’dan da Atatürk’ün baba tarafından akrabaları Kocacık Yörükleri ile birlikte Özbekistan’dan Seyhun Yiğitleri, ve Doğu Türkistanlılar şölene özel davetli olarak katılacak. Şenliğin en önemli konukları ise Makedonya’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün baba tarafından akrabaları Kocacık Yörükleri katılıyor.

Türk Tarih Kurumu, Türk Standartları Enstitüsü, Orman Genel Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi kurumların da yer alacağı organizasyonu Vakıfbank, Ziraat Bankası, Seydikemer Belediyesi ve TRT destekliyor.

20 yıllık geçmiş
Tertip Komitesi Başkanı Ali Boğa şenliklerle ilgili olarak “Bu Şölen serüveni; 1995 yılında Muğla Yörük Türkmen Vakfı ve Fethiye Yörük Türkmen Derneği tarafından Fethiye /Seydikemer Girdev Yaylası’nda başlatıldı. Şölene yoğun ilgi oldu.  Ancak ulaşım imkanları ve altyapısı yetersiz olan, 2000 rakımlı, 7 milyon yıldızlı tabiat harikası bu yaylaya katılımcıların çoğu ulaşamadı. Yollarda sıkıntılı anlar yaşadılar. Meşakkatli başlayan bu süreç, Boğalar Köyü Muhtarı Bahri Boğa ve arkadaşlarınca şölen yerinin; halen yaşayan Yörük Köyü durumundaki, 1250 rakımlı Boğalar’a alınmasıyla bir destana dönüştü.

1997 yılı Ağustos ayının ilk cumartesi günü Boğalar Köyü ilkokulu bahçesinde “Boğalar Köyü Toplu Sünnet ve Yörük Kültür Şöleni” adıyla başlatılan ilk şölen, beklenenin üzerinde bir katılım, ilgi ve başarıyla sonuçlandı. Şölenin yanı sıra ilk toplu sünnet etkinliği, ilk toplu asker yemeği, ilk asker şenliği ve ilk ürün hasat ve şükür yemeği de bu destana renk kattı.

Sonraki yıllarda; şenliğin yöre halkı tarafından benimsenerek tabana yayılabilmesi için, organizasyonun adı “Beşkaza Yaylaları Boğalar Köyü Yörük Kültür Şöleni” olarak değiştirildi. Zira bölgenin en büyük ilçesi olan Fethiye, Osmanlı’nın son döneminde beş ayrı bölgeye yerleştirilen kadılar tarafından idare edildiği için bu yörenin halk arasındaki maruf ismi Beşkadı anlamında “BEŞKAZA”idi.

2011 yılında zamanın Muğla Milletvekili ve Derneğimizin Kurucu Başkanı Ali Boğa’nın girişimi sonucu Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla Boğalar Köyü’ne 50 bin kişiye yeterli olabilecek alt yapıya sahip “Yörük Şenliği Alanı”nın  yapılması sağlandı ve Yörükler rahat bir nefes aldılar.

Hem küreselleşmeye ve hem de teknolojik gelişmelere rağmen geleneklerimizi, göreneklerimizi, örf ve adetlerimizi, kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek için bu sevdayı sürdürüyoruz.

2017 yılı 21 Temmuzunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz “Yörük Araştırmaları Paneline çeşitli üniversitelerden bu alanda kıymetli araştırmalara imza atan akademisyenlerimiz katıldı.

22 Temmuz’da şölenimizin 19’ncusunu büyük bir coşku ve yeni bir vizyonla gerçekleştirdik. Bu şölenle, milletimizin Orta Asya’dan bu tarafa yürüyüşü esnasında hazarda ve seferdeki güçlükler karşısındaki duruşuna izafeten ‘YÖRÜKÇE’ ismini verdiğimiz ve patentle koruma altına aldığımız Yörükçe Dergisini, Yörük/Türkmen Dünyasına (MİLLETİMİZ’e) kazandırdık” dedi.

Atatürk’ün Akrabaları Boğalar’da
Bu yılki programa yurt dışından da konuklar ve gösteri ekipleri geliyor. Makedonya’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün baba tarafından akrabaları Kocacık Yörükleri ile birlikte Özbekistan’dan Seyhun Yiğitleri ve Doğu Türkistanlılar şölene özel davetli olarak katılacak..

Şehitlere saygı
Bu yıl ki şölende tema olarak ‘Şehitlere Saygı’ konusu belirlendi. Bu amaçla şölen alanı girişine, özel tasarımla inşa edilen ‘Şüheda Pınarı’nın da açılışı yapılacak. Şölen alanı ve köy arasındaki yol ağaçlandırılarak, her ağaca bir Muğlalı şehidin adı verilecek ve yola Şehitler Yolu denecek. Malazgirt’ten İstanbul’un Fethine, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na 15 Temmuz’dan Afrin’e kadar her zaman ve her yerde bu ülkeyi yurt tutmamıza canlarıyla katkıda bulunan şehitlerimiz özel olarak anılacak.

Şölen artık uluslararası
Bu yıl program, hem uluslararası bir boyut kazanmış, hem de Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Türkiye-Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği çatısı altındaki tüm Yörük/Türkmen derneklerinin desteği ve Başbakanlık Tanıtım Fonu katkılarıyla, gerçekleşiyor.

Jandarma zeybek ekibi de katılıyor
Organizasyona çok ilginç katılımlar da var. Sosyal medya da geniş ilgi toplayan Jandarma zeybek ekibi de şölende yer alarak hem gösteri yapacak hem de Yörüklerle kucaklaşacak. Öte yandan Muğlalı 150 şehidin ailesi şölende özel olarak ağılanacak. Şehitlere saygı temasının ağırlık kazandığı şölenin onur konukları ise şehit çocukları olacak.

Çocuklara özel organizasyon
Yörük geleneklerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla özel bölüm oluşturularak çocuklar ağırlanacak. Dünya Etnospor Konfederasyonun da katılımı ile gerçekleşecek şölende MAS güreği, Mangala gibi geleneksel Türk Oyunları çocuklara öğretilecek. Ayrıca çocuklara Mangala hediye edilecek. Ayrıca alanda Türk okçuları talim ve eğitim yapacaklar. İsteyenlere ok atma dersi verilecek.

Selçuklu Sultan ve Yörük Kıyafetleri Gösterisi
Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün Kültür Bakanlığınca tescillenmiş Selçuklu Sultanları kıyafetleri ilk defa  Boğalar Yörük Şöleninde sahne alacak. Birbirinden özel muhteşem Selçuklu kıyafetleri ve Yörük kıyafetleri Antalya Olgunlaşma Enstitüsü uzmanlarınca sergilenip giyilecek.

Türk müziğinin ünlü sesleri şölende
Şölen gecesinde muhteşem bir Türkü konseri ise katılımcıları bekliyor. Kültür Bakanlığı sanatçısı ve Geleneksel Türk Müziğinin ünlü sesi İrfan Gürdal Boğalar’da. Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu danscılarının da sahne alacağı şölen de Ege Türkülerinin ünlü sesi Tolga Çandar ve Kültür Bakanlığı sanatçısı Alper Kıraç da yer alacak. Ayrıca şölene özel olarak projelendirilen Hadi Sen De Söyle projesi çerçevesindeki Hadi Gari Sen de Gel Türküsünün yeni yorum ve klip çalışması da program da tanıtılacak.

 

 

Bir cevap yazın