Kızkumu’nda deveden sonra Midilli turu

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris’e 30 kilometre uzaklıkta yerli ve yabancı turistlerin gezi listesinin en başında yer alan, uzaktan bakanlara deniz üzerinde yürüyor izlenimi veren 600 metre uzunluk ve ortalama 3 metre eninde kızıl kumların oluşturduğu Kızkumu korunacağı yerde yok edilmek için her şey yapılıyor. 2011 yılında yasaklanan kum üzerinde develerle yürümenin ardından yasak delindi, şimdi de Midilli ile gezinti başladı. Gezinin fotoğraf ve video görüntüleri sosyal medyalarda yer almaya başladı.

Hatırlanacağı gibi bundan 8 sene önceye kadar 15 yıl boyunca kumlar üzerinde turist gezdiren “Ali” ve “Hüseyin” isimli develerin görüntülü ve fotoğraflı haberlerinin basında yer alması üzerine 2011 yılında develerin deniz içinde insan gezdirmesi yasaklanmıştı. Hatta koydaki doğal akıntıların ve sualtı florasındaki değişikliklerden ötürü kum seviyesinin giderek yayılıp zarar gördüğünün bilim adamlarınca açıklanmasının ardından Çevre Bakanlığı turnikeli sistem ile belli sayıda insanın giriş çıkış yapmasını düşünerek önlem almayı bile gündeme getirmişti. Çevrecilerden de büyük destek gören bu düşünce gerçekleştirilmediği gibi Kızkumu da neredeyse kaderine terk edilmesinin ardından şimdi de Midilli turunun başlaması bardağı taşıran son damla oldu.

Yetki sürekli el değiştirdi
Önce Kızkumu’nun çevresinde konuşlanan iş yerinin kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım izni çıktı. Marmaris Belediyesi ekipleri yıkımı gerçekleştirerek bölgede söz hakkı istedi. Bu istek kabul görmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tasarrufundaki yerin büfe ve tuvalet işletmesi Orhaniye Muhtarlığınca kurulan ve başkanı da Orhaniye Muhtarı Cem Dinç olan Kızkumu Çevre ve Turizm Derneği’ne verildi. Bölgeye çeki düzen verilerek tuvaletler ve duşların yapılması sağlandı.

Dernek hakkında suç duyurusunda bulunuldu
Derneğe ait iktisadi işletmenin adresi köy içinde başka bir yerde göründüğü, büfelerden ayrı olarak bölgede çeşitli satıcıların bulunduğu, çeşitli hayvanlarla turlar yaptırılarak haksız kazançların elde edildiğiyle ilgili üç kez çeşitli kuruluşlara şikayetlerde bulunuldu. Valilik derneğin iktisadi bir işletmeyle ilgisinin bulunmadığı gerekçesiyle şikayetlere yaptırım uygulamadı.

Karşılıklı suçlama var ama çözüm yok
Bölge yaşayanı Çınar Yaltırık, Kızkumu Çevre ve Turizm Derneği’nin yaptıklarının yasal olmadığını Facebook’da kendi sayfasında ağır bir dille eleştirmesi üzerine Muhtar Cem Dinç de Yaltırık’a aynı yolla ve ağır bir dille cevap verdi. Kişiler arasında bu çekişme sürerken olan Kızkumu’na oluyor. Çevreciler “Günde 3 bin kişinin ziyaret ettiği Kızkumu’nda yıllar önce deveyle gezinti yasaklanırken şimdi nasıl oluyor da Midilli ile bu gezinti serbest bırakılıyor. Eğer yasal değilse neden işlem yapılmıyor? Seyyar satıcılar ve çeşitli hayvanlar üzerinden para kazananlardan geçilmiyor” şeklindeki sorular yanıt bekliyor.

Bir cevap yazın