İspanya’da oturma izni kolaylaştı

Haber
Haberi paylaşın

 

Vatandaşlık ve oturma programları konusunda faaliyet gösteren bazı kuruluşlar değişik ülkelerde alınacak evlere karşılık oturma izni verildiğini açıklamaya devam ediyor. Son olarak Hardal Global, uluslararası tecrübesi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 10 bin Euro’ya İspanya’da oturma izni sağladığını açıkladı.

Masraf ve harçlar dahil 10 bin Euro’luk hizmet bedeliyle en popüler oturma programları arasında bulunan İspanya için izin sağlandığını açıklayan ve bu yöntemin Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getiren Hardal Global’ın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Şekip Hardal; İspanya’da bir adres ve bir kereye mahsus olmak üzere tek kişi için yaklaşık 25 bin Euro ve dört kişilik bir aile için ise 50 bin Euro gibi bir rakamın banka hesabında gösterilmesinin yeterli olduğunu açıkladı.

Avukat Hardal ayrıca; “Sadece bu iki koşul ile kişi İspanya’da oturma iznine sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşlarının sahip olduğu tüm imkânlara sahip olabiliyor ve vize ihtiyacı olmaksızın Avrupa’da seyahat edebiliyor” diye konuştu.

 

Diğer ülkelerde oturma izni

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

ABD hükümetinin belirlediği bölgelerde süresiz oturum hakkı elde etmek için 2 yol var. Ya 500 bin dolar yatırım yapmak ve bu yatırımla en az 10 kişilik istihdam sağlamak ya da 1 milyon dolar sermayeli şirket kurmak. Söz konusu yatırım tutarı şartı, işsizliğin düşük olduğu merkezlerde 1 milyon doları buluyor. Bu yatırımlardan birini yerine getirenler 5. yıllarında ABD vatandaşlığına geçme hakkına kavuşuyor.

 

ABD’de ev sahibi olmak isteyenler için 9 öneri

BÜMED üyeleri Lennar CEO’su Chris Marlin’e ABD’de gayrimenkul almak için hangi bölgelerin daha avantajlı olduğunu sordu. İşte Chris Marlin’den ABD’de konut yatırımı için 9 önemli öneri…

1) Başta Miami, Orlando, Los Angeles, Dallas, New York olmak üzere 60’dan fazla şehir ve 18 eyalette yer alan projeler ile Türk yatırımcılar için ABD bir fırsatlar ülkesi.

2) 150 bin dolardan başlayıp 3 milyon dolara kadar yatırım fırsatları var.

3) Ortalama 300 ile 500 bin dolara aldığınız evi kiraya verdiğinizde, yıllık getirisi 40 bin ile 60 bin dolar arasında.

4) ABD’de 500 bin dolar EB5 yatırımı yapılması halinde ABD vatandaşı da olunabiliyor.

5) Manhattan’da lüks daire fiyatları 1 milyon dolardan başlıyor.

6) Miami’de lüks bir villaya sahip olmanın bedeliyse en az 1 milyon dolar.

7) Miami’de 3+1 150 metrekare şık bir müstakil ev için 180 bin dolar ödeyerek, yıllık 18 bin dolar kira geliri elde edebilirsiniz.

8) Los Angeles’te 3+1 konuta ortalama 400 bin dolardan başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

9) Orlando’da ise ortalama ev fiyatları 250 bin dolar.

 

Dominik Cumhuriyeti

Oturma iznini tek başına ülkeye başvuranlar ile eşi ve çocuklarıyla bu ülkede yaşamak isteyenler için 2 ayrı şart sunuyor: Tek başına Dominik Cumhuriyeti vatandaşlık hakkı için bu ülkede 100 bin dolarlık yatırım yapmak. Eşi ve çocuklarıyla Dominik Cumhuriyeti vatandaşlık hakkı elde etmek isteyenler için 200 bin dolarlık yatırım yapmak.

Amerika kıtasında, Karayipler’deki Hispanyola Adası’nda yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin resmi dili İspanyolca.

 

İngiltere

Türk vatandaşlarına özel olarak Ankara Anlaşması çerçevesinde bir girişimci vizesi veriyor. Bu özel uygulamaya göre, İngiltere’de iş kuran ve kurduğu işin başında olan Türk vatandaşları için çok avantajlı.

İlk adımda Türk vatandaşlarına bir yıllık vize veriliyor. Bir sene sonunda girişimci vizesi sahibi Türk vatandaşının yürüttüğü işle ilgili İngiltere hükümeti uygunluk verirse, vize süresi üç yıl daha uzatılıyor.  İngiltere’de bu koşullarda 4 yıl yaşayanlar sürekli oturum hakkını kazanıyor. Ayrıca, 5 yıldan sonra ise vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor.

 

İrlanda

Oturma iznine sahip olmanın yolu; 400 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almak.

 

Almanya

Almanya’da önce oturma, sonra vatandaşlık hakkı elde etmek için tek şart var: 250 bin Euro yatırımla bir iş kurmak ve bu iş yerinde Alman vatandaşlarına istihdam sağlamak.

 

Kanada

400 bin dolar yatırım ya da 800 bin dolarlık banka hesabı. Kanada’da vatandaşlık başvurusu öncesinde göçmenlik statüsünün kabul edilmesi önemli bir detay.

 

Letonya

Kuzey Avrupa’da yer alan ve AB üyesi olan Letonya, oturma izni şartları açısından en avantajlı ülkelerden biri.  Letonya’da yabancı yatırımcılara AB üyesi ülkeler arasında dolaşım izni veriliyor. Letonya’nın şartı büyük şehirlerden en az 143 bin Euro, kırsal kesimden en az 71 bin 500 Euro değerinde ev satın almak. Resmi dili Letonca olan ülkedeki Rus nüfusun yoğunluğu nedeniyle Rusça da yaygın olarak konuşuluyor.

 

Makedonya

Makedonya’da iki fırsat birden var: 40 bin Euro’luk gayrimenkul satın alan yabancılar bir yıllık oturma iznine, 400 bin Euro’luk yatırım yapan iş adamları da vatandaşlık hakkına kavuşuyor.

 

Malta

Malta vatandaşlığı AB üyesi ülkelerde ve İsviçre’de yaşama, çalışma, eğitim alma gibi fırsatlar sağlıyor. Ayrıca, ABD dahil 167 ülkeye vizesiz seyahat ayrıcalığı var. Vatandaşlık için üç şart var:

  • Malta hükümetine en az 650 bin Euro hibe yapmak
  • Malta’da en az 350 bin Euro değerinde konut almak. Alternatif olarak ise, 5 yıllığına konut kiralamak. Kiralanacak konutun ise yıllık tutarının en az 16 bin Euro olması gerekli.
  • 150 bin Euro tutarında 5 yıl vadeli Malta devlet tahvili yatırımı yapmak.

 

Portekiz

Ya en az 500 bin Euro değerinde konut alan yabancılar vizesiz dolaşım hakkına kavuşuyor, ya da Portekiz’de en az 10 kişiye istihdam sağlayan bir iş kuran yabancılara oturma izni veriliyor. Son madde için ülkede 5 yılı geçirmek gerekiyor.

 

Yunanistan

Yunanistan’da 250 bin Euro ve üstü değerde bir konut satın aldığınızda 5 yıllık oturum izni sağlanıyor. Oturum izni her 5 yılda bir yenilenebiliyor. Aileler başvurusuna anne-babalarını da dâhil edebiliyor.  Çocuklar ise oturum haklarını 21 yaşına kadar kullanabiliyor. Bu hak çalışma iznini kapsamıyor. Yunanistan’da sürekli oturum izni alanlar AB ülkelerinde vizesiz dolaşım hakkına sahip olabiliyor.

 

Ukrayna

Ukrayna’da vizesiz giriş ve sınırsız oturum izni için gereken yatırım, ülkede açacağınız şirket hesabında 100 bin dolarınızın olması.

 

Uruguay

Uruguay’da 1.200 dolar aylık kazancı olanlara üç yıllık geçici oturum izni ve vatandaşlık hakkı veriliyor.

 

Bir cevap yazın