Marmara’da konut fiyatları dudak uçuklattı 

Haber
Haberi paylaşın

Marmara Bölgesi’nde yer alan illerin ortalama konut fiyatları arasındaki büyük fark dikkat çekiyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre İstanbul’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama azami fiyatına karşılık Bilecik’ten 3 ev satın alınabiliyor. İstanbul’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 299.957 TL ile 499.900 TL arasındayken, Bilecik’te konut fiyatları 90.086 TL ile 150.100 TL arasında değişiyor. 

Türkiye’nin nüfusu en kalabalık bölgesi olan Marmara Bölgesi’ndeki illerde, ortalama konut fiyatları arasında görülen uçurum dudak uçuklatıyor. “Emlak. Bilgi. Güven.” sloganıyla yola çıkan gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat.com’un paylaştığı Bölge Raporu verileri, bu çarpıcı farkı gözler önüne serdi.

İstanbul zirvedeki yerini koruyor
Platformun verilerine göre, 100 metrekarelik bir konutun ortalama asgari ve azami fiyatı değerlendirildiğinde İstanbul Marmara Bölgesi’ndeki en yüksek konut fiyatlarına sahip olmasıyla yine şaşırtmazken, İstanbul’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama azami fiyatına karşılık Bilecik’ten 3 evin satın alınabileceği bilgisine ulaşılıyor. Bölge Raporu incelendiğinde; İstanbul’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatının 299.957 TL ile 499.900 TL arasında olduğu, Bilecik’teki konut fiyatlarının ise 90.086 TL ile 150.100 TL arasında değiştiği görülüyor.

Platformun paylaştığı temmuz ayı verilerine göre, Marmara Bölgesi’nde en fazla konut aranan şehirler ise sırasıyla şöyle: İstanbul, Bursa, Balıkesir, Sakarya, Kocaeli, Çanakkale, Yalova, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Bilecik.

Bir cevap yazın