Marmaris’te gökyüzü gözlem etkinliği

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris Belediyesi, İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkında yaz dönemi atölye çalışmaları kapsamında teleskoplarla “Gökyüzü Gözlem Etkinliği” yapıldı.

Her yaz düzenlenen “Gökyüzü Gözlem Etkinliği” bu yılda yoğun katılım ile gerçekleşti. Yaklaşık 200 civarı gök bilim meraklısı gökyüzü gözlem etkinliğine katıldı. Etkinlikte teleskopla Venüs, Ay’daki kraterler Jüpiter ve uyduları, Mars gezegeni gözlemleri ve takımyıldızı gözlemleri yapıldı.

Etkinliğe katılan her yaştan gökbilim meraklıları astronomi ile ilgili merak ettikleri sorulara yanıtlar buldu. Ayrıca etkinliğe katılan çocuklar kutup yıldızından yararlanarak yönlerini belirlemeyi ve yıldızların yaşam sürelerini, büyüklüklerini, uzaklıklarını ve ilginç özelliklerini öğrendiler. Etkinliğin eğitmeni Uzay Öğretmeni Özgür Türk, Marmaris’te bulunan Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda gök bilim meraklıları ile bir arada bulunmaktan dolayı duyduğu heyecanı belirterek; “Bilim Parkının ülkemizde bilim kültürünün yaygınlaşması adına önemli bir örnek olduğuna ve gelecekte de çok önemli katkılar sağlayacağına inandığını” söyledi.

Öğrencilerin yani sıra yetişkinlerin de katılımı ve ilgisinin oldukça yoğun olduğu “Gökyüzü İzleme Etkinliğinde” ziyaretçiler gökyüzü gözlem gecesinin sonuna kadar heyecanla etkinliklere katıldı. Öğrenciler bilim parkından ayrılırken gelecekte ki etkinlikleri sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

 

Bir cevap yazın