Dikkat ölüm göleti!

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde kullanılan kömür atıklarından oluşan kül dağının Kapubağ Mahallesindeki gölet sağlık açısından tehlike saçıyor. Önceki yıllarda göletin ciddi tehlike yarattığı gündeme getirilmiş olmasına rağmen hala tek bir önlem alınmadığı gibi göletin önüne sadece “Uyarı, girmek yasaktır” tabelası asılmış. Muğla Çevre Platformu “Bunlar asit göleti” diyerek herkesi göreve çağırdı.

 

Yatağan’da 36 yıldır faaliyet gösteren termik santralde elektrik üretmek için kullanılan kömürlerin kül halindeki atıkları, santrale yaklaşık bir kilometre uzaktaki Kapubağ Mahallesi’nin kırsalına dökülüyor. Yöre halkının kül dağı olarak nitelediği atıkların döküldüğü sahada yıllardır yağmur sularının da birikmesiyle büyük bir gölet oluştu. Gölün mavi ve turkuaz rengi nedeniyle fotoğrafçılar akın ettiği göl ve çevresi sağlık açısından da büyük tehlike oluşturmayı sürdürüyor. Sadece “Uyarı, girmek yasaktır” tabelasının bulunduğu bölgede uyarıcı başka hiçbir şey bulunmuyor. Bölgede hayvanlar otladığı gibi susayan hayvanların gölden su içmesine engel hiç bir önlem bile alınmamış. Ağır metaller oluşturan göletle ilgili Muğla Çevre Platformu şu açıklamayı yaptı:

 

Görüntüye aldanmayın

“Bu manzara Maldivler’den ya da Gökova Körfezi’nden değil. Suya dalma isteği uyandırıyor, değil mi? Sakın ha! Yatağan Termik Santrali’nin zehirli atıklarından oluşmuş asit göletleri bunlar. Geçen hafta Milas ve Yatağan’da bulunan 3 termik santral (Yeniköy, Kemerköy, Yatağan) ile linyit ocaklarının çevreye verdiği zararlarla ilgili toplantılara katıldık, olay mahallini inceledik. Bir durağımız da Yatağan Termik Santrali’nin kül barajı denilen, açık hava atık deposuydu. Kalori değeri çok düşük linyit çıkarılırken doğayı katletmek, termik santralin zehirli gazlarıyla havayı kirletmek yetmiyormuş gibi bir de bu atıklar var. Kül barajının kapladığı alan şimdilik 700 hektar; yani kabaca 1000 futbol sahası kadar… Bu da yetmemiş; kül barajının dip kısmına, baca temizlemede kullanılan zehirli sıvılar borularla basılmış ve bu asit göletleri oluşmuş. Etrafta hiçbir uyarı levhası falan da yok. Buradan su içme gafletinde bulunmuş börtü böcek anında ölmüş. Kim bilir daha nice canlıyı öldürmüştür bu ölüm göleti”

 

Santral ömrünü doldurdu

“1980’li yılların başında Polonyalılar tarafından, zamanının bile eskimiş teknolojisiyle kurulan santral çoktan ömrünü doldurmuş. Ama 3 yıl önce özelleştirilmiş ve bir 30-40 yıl daha kan kusturacaklar. İnsanlar zehirleniyormuş, tarım bitiyormuş, ormanlar yok oluyormuş, yaban hayatı kalmıyormuş, doğa tahrip oluyormuş, antik kentler kayboluyormuş, köyler boşaltılıyormuş ne kıymeti var! Neymiş efendim, enerjiye ihtiyacımız varmış! Tabi, doğanın ve insanın hiçbir kıymeti yok!”

 

Ağaçlar ve otsu bitkiler kuruyor, canlı yaşamıyor
Platform yetkililerinden A. Serdar Denktaş Platform içindeki çevre mühendislerinin konuyla ilgili raporlar hazırladığını belirterek “Kömürün, organik içerikli bir madde olmasına rağmen oluşum aşamalarında içeriğine metal ve ağır metalleri de dahil edebildiğini” bize mühendis arkadaşlarımız anlattı. Ağır metal ihtiva eden küller, su ile temas ettiğinde su bünyesine geçiyormuş. Doğal olarak da kül barajının tehlikesi de bu noktada başlıyor. Zaten Yatağan linyit kömürü içeriğinde radyoaktif veya ağır metal içeriği olduğu bazı bilimsel kaynaklarda geçiyor. Bu nedenle kül göletini oluşturan su içeriğinde canlıları olumsuz etkileyecek maddeler bulunduğunu bilim adamları açıkladı. Raporlar ortadayken gereken önlem en kısa zamanda alınmalı” diye konuştu.

 

Yetkilileri göreve davet ediyoruz

Yatağan Belediyesi yönetimi önceki yıllarda yaptıkları açıklamalarda Kapubağ Mahallesi’ndeki kül göletinde ağır metaller bulunduğunu, göletin suyunun son olarak TÜBİTAK’a yaptırdıkları analizlerde zararlı olduğunun tespit edildiğini açıklamışlardı. Aradan geçen yıllara rağmen şimdiye kadar hiçbir işlemin yapılmamış olması son derece düşündürücü.

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından yine Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Santral Direktörü Serdar Toprak bir açıklama yaparak gereken önlemlerin alınacağını basın yoluyla herkese duyurmuştu. Fakat yine aradan onca zaman geçmesine rağmen tek bir adım atılmadı. Yetkilileri en kısa zamanda görevlerini yerine getirmeleri için çağrıda bulunuyoruz.

[Best_Wordpress_Gallery id=”135″ gal_title=”ölüm göleti”]

 

 

Bir cevap yazın