Komşudan bayram kutlaması

Haber
Haberi paylaşın

 

Fulya Omaç / Çeşme

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’nda İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras onuruna bir resepsiyon verildi. İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, 11 Haziran günü düzenlenen “isim günü” resepsiyonunda Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı.

 

Papoulia, yaptığı konuşmada, 1922’den sonra ilk defa İzmir Metropoliti olarak bundan iki sene önce Bartholomeos Samaras’ın atandığını söyleyerek, “Kendileri iki senedir bizlerle birlikte. İzmir ve civarındaki yaklaşık bin kişilik Yunan, Rus, Gürcü, Ermeni ve diğer Ortodoks cemaatlerinin dini lideri olarak burada görev yapıyor ve bizler bu gece, isim günü kutlaması için toplanmış bulunuyoruz. Tüm misafirlerimize bizleri onurlandırdıkları ve buraya geldikleri için teşekkür ederiz. Ayrıca kendisi ile birlikte diğer dinlerin temsilcileri de burada. Hıristiyanların mezhepleri temsilcileri ve Yahudi dostlarımızın yanı sıra Türk arkadaşlarımız da bizlerle beraber. Müslüman alemi için de ‘Hayırlı Ramazanlar’ dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

 

Dünya barışı için dua ediyoruz

İzmir Metropoliti Samaras ise, Başkonsolos Papoulia’ya bu akşamki davet için teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Kendileri gerek görevi itibariyle, gerekse kendi isteğiyle bu geceki etkinliğimizi düzenledi. Kendisine yürekten teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu gece sizleri, değerli konukları tek tek seçerek davet etti. Bu gece sadece Ortodoks dostlarımız burada değil, Yunanistan ve Ortodokslara saygı ve sevgi gösteren dostlarımız da bizlerle beraber. Yunan Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, saygıdeğer büyükelçi bu gece bizlerle beraber. Yunanistan’ın Ankara temsilcisi olarak, bölgemizde bulunan Yunanistan Başkonsolosluğu ile olan yakın işbirliği için de kendisine teşekkür ederim. Ayrıca kendisine bir konu için daha teşekkür etmek istiyorum. Dışişleri Bakanlığı’mız ve hükümetimiz, gerek Patrikhane’miz, gerekse de Ekümenik Patrik Hazretlerimize büyük ilgi gösteriyor ve her türlü yardımda bulunuyor. Daha önceki görevim İstanbul Patrikhanesi’nin başkatipliği olduğu için, hükümetle ve dışişleri bakanlığı ile ilişkileri çok yakından takip eden biriyim. Bize verdikleri desteğin farkındayım. Ayrıca bir kez daha buraya gelen tüm konuklara ve yerel yönetimlere teşekkür etmek istiyorum.  Kendileri biz Ortodokslara dini vecibelerimizi yerine getirmek için her türlü kolaylığı ve desteği sağlıyorlar. Bu vesileyle bu gece aramızda bulunan İtalyan, Almanya, Romanya ve Çin başkonsoloslarına ve diğer temsilcilere de teşekkür ederim. Sayın Başkonsolos bana bu fırsatı verdiğiniz, gösterdiğiniz hassasiyete bir konu için daha değinmek isterim. Buradaki diğer dini temsilciler de bizlerle birlikte. Katolik başpiskoposumuz, Anglikan rahibimiz, Yahudi Cemaati Başkanı da bizlerle birlikte. Bizler hepimiz tek bir Tanrı’nın temsilcileriyiz. İnsanlığın ve barışın devam etmesi için çalışıyoruz. Hepimiz dünya barışı ve bulunduğumuz ülkemizin gelişmesi için duacı olmalıyız. İstikrar ve barış için ülkemizin, komşu Yunanistan ve diğer tüm diğer tüm komşu ülkelerle iyi ilişkilerinin devam etmesi için de dua etmeliyiz.”

Bir cevap yazın