Sadun Boro’ya muhteşem tören

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde üç yıl önce yaşamını yitiren dünyayı dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro anısına, Amatör Denizciler Derneğinin organize ettiği ve 60’ın üzerinde tekneyle 500 civarında denizcinin katıldığı anma etkinlikleri çerçevesinde, dün Ören Marina’da konuşmalar yapılarak, Sadun Boro’nun mücadeleci kişiliği ve başarıları üzerinde duruldu. Bugün de Okluk Koyu’nda Boro tarafından yaptırılan “Deniz Kızı Heykeli önünde tören düzenlendi. Boro Bodrum ve Marmaris’ten katılan onlarca tekne tarafından denizci usulü selamlandı.

 

Mesanesindeki kanser nedeniyle 5 Haziran 2015 tarihinde Marmaris’te hayatını yitiren Sadun Boro iki günlük törenle anılırken törenlere çok sayıda denizci ve Sadun Boro hayranı katıldı. Dün Ören Marina’da konuşmalar yapılarak, Sadun Boro’nun mücadeleci kişiliği ve başarıları üzerinde duruldu. Meriç Köyatası, Ekrem İnözü, Can Pulak ve Dadd yöneticileri konuşmalarında, Sadun Boro’nun 1965 yılında çıktığı dünya seyahatiyle yazdığı kitaplarının çok kişiye denizcilik sevgisini aşıladığı belirtildi. Boro’nun manevi evladı Can Pulak “Bugün Türkiye’de amatör denizcilik gelişiyor, tekne sayıları artıyor ve denizde yaşam arzulanıyorsa, bunda Sadun Boro’nun büyük bir rolü ve emeği vardır. Keza ülkemizin doğal güzellikleri, koyları ve ormanları hala korunabiliyorsa, bunda da sivil amiralimizin gayret ve çabaları inkar edilemez. Hayata bakış açısı, insan sevgisi ve yaşam biçimi ile Sadun Boro çok kişiye rol modeli olmuştur. Bizlere düşen görev, Sadun Boro’yu gelecek kuşağa taşımak ve yaptıklarını gençlere iyi anlatmaktır. İyi ki varsın Sadun ağabey” dedi.

 

Gökova’da bayraklar yarıya indi

Bugün de Gökova Körfezi Okluk Koyu’nda yıllar önce Sadun Boro tarafından heykeltıraş Tankut Öktem’e yaptırılan “Deniz Kızı” heykeli önünde onlarca tekne içindeki deniz sevdalıları tarafından anma töreni düzenlendi. Heykel önünden geçen tekneler bayraklarını yarıya indirdi. Boro’nun mezarı da ziyaret edilerek dualar okundu.

Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ile ambulans botunun hazır bulunduğu törene onlarca tekne içindeki Sadun Boro tutkunları katıldı. Selamlamaya katılan teknelerden birisinden Deniz Kızı Heykeline çelenk takıldı. Sonra sırasıyla tekneler ile kanolarla heykelin önünden geçti. Verilen komutla tüm tekneler aynı anda kornalarını çalarak selamlama yaptı.

 

Yine Cumhurbaşkanlığı konutu tarafına geçiş yasaklandı

Okluk Koyunda yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı konutu nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu sene de konut tarafına giriş ve çıkışlar Sahil Güvenlik ve Jandarma Komutanlığı tarafından yasaklandı.

 

İşte tören yasağı

11 maddelik tören oluşum şartları içinde yasakların bulunduğu 9’ncu madde de şunlar bulunuyor:
“İçinde bulunduğumuz hassas durum ve bunun siyasal, ekonomik ve çevre ile ilgili, özellikle biz amatör denizciler üzerindeki etkileri ile hassasiyetlerimiz hepinizin malumudur. Her türlü demokratik hakka sahip olmakla birlikte, yapacağımız her hareketimizin takip edileceği ve etkinlikler sırasında protestoyu çağrıştıran herhangi bir hareketin (kişisel veya tekne olarak ses, seyir paterni / güzergahı, el kol hareketi vb). olası sonuçlarının, Okluk koyunun biz amatör denizcilere kapanmasına ve bir daha Sadun Boro etkinlikleri düzenleyemeyecek olmamıza kadar gidebilecek ağır sonuçlar doğuracağının bilincinde olunması gerekmektedir. Bu kapsamda, gerek Okluk koyunda, gerek Sadun Boro yolundaki  anma yürüyüşünde ve gerekse denizkızı heykeli önündeki saygı geçişi sırasında bölgede bulunan sivil veya resmi şahıslar, tekneler, gemiler, kurumlar, firmalar vb. ile herhangi bir şekilde muhatap olunmamasını, onları tahrik edecek, hatta dikkatini çekecek hareketlerde bulunulmamasını DADD Yönetim Kurulu olarak rica ederiz.”

 

Sadun Boro kimdir?
Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi Sadun Boro, 1928’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1948’de İngiltere’de Manchester Üniversitesi Tekstil Mühendisliğini bitirdi. İngiltere’de 1952’de, bir İngiliz ile Ling adlı 11 metrelik yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar ilk açık deniz Atlantik aşırı yolculuğunu 6 ayda gerçekleştirdi. Bu anıları Cumhuriyet gazetesinde  dizi yapılırken 2004’te ‘Bir Hayalin Peşinde’ adlı kitaba dönüştü. 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde yapılan 10,5 metre boyunda Kısmet isimli teknesi ile 1965’te de Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber dünya turuna çıktı. Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet Gazetesi’nde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra ‘Pupa Yelken’ adlı kitapta toplandı. Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi. 1980’den sonra Bodrum ve Gökova Körfezi’nde yaşadı.

Bir Gökova sevdalısı olan Sadun Boro, Okluk Koyu’nun ortasına Denizkızı heykeli yaptırdı. 2004’te ‘Bir Hayalin Peşinde’ adlı kitabı yayınlandı. ‘Vira Demir’ adlı son kitabı da denizciler için rehber niteliği taşıyor.
Sadun Boro 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil yapan ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. Peşinden yeni satın aldığı ‘Sonbahar’ isimli katamaran teknesine Okluk Koyu’nda yaşamını sürdürdü. 5 Haziran 2015’te hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın