Okluk Koyu’nda kirlilik korkusu

Haber
Haberi paylaşın

Muğla büyükşehir olmadan önce Marmaris İlçesi’nde köy olan Karacasöğüt’ün Okluk Koyu’nda, 25 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu olarak inşa ettirilen köşk, yıkılarak yerine 300 kişinin konaklayabileceği yeni saray yapılmaya başlandı. Yapım sürerken koy içinde 1 Haziran’da aniden denizde sürüler halinde ortaya çıkan kirlilik görüntüleri herkesi tedirgin etti.

 

Öncelikli olarak bölge sakinleri görüntü karşısında ne yapacağını şaşırarak konuyu jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığına haber verdi. Yine mavi yolculuk amacıyla bölgeye gelen ve bölgede belli sürelerle kalan tatilciler çektikleri görüntü ve fotoğrafları ilgili makamlara ileterek durumu ihbar etti.

Sosyal medya üzerinden fotoğraf ve görüntülerin yayılması ve yapılan ihbarlar üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı bot bölgeye gelerek inceleme yaptı. Edinilen bilgiye göre kirlilik görüntülerin yapımı süren Cumhurbaşkanlığı Konutu önündeki alana dökülen kumlardan oluşan “Kum baloncuğu” olduğu saptandı. Yine bu kum baloncuğunun doğa ve denize zarar vermediği de açıklanınca bölge yaşayanı rahat bir nefes aldı.

 

Çevreciler ciddi bir inceleme istedi

Öte yandan durumdan haberdar olan çevreciler ise acil olarak denizden alınacak numunelerin tam teşekküllü laboratuvarlarda tahlil edilmesini istedi. Yine aynı numunelerin kendileri aracılığıyla da inletilmek istendiği ve bununla ilgili çalışmaların sürdüğü de edinilen bilgiler arasında.

 

 

Bir cevap yazın