Gençlere doğa ve çevre bilinci

Haber
Haberi paylaşın

 

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) 10-15 yaş aralığındaki çocuklara doğa ve çevreyi koruma bilincini erken yaşta aşılamak hedefiyle Doğa Bilimleri Derneği ile işbirliği gerçekleştirdi. İlk ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerde doğa sevgisi ve çevre bilincini artırmaya yönelik “Herkes İçin Anlaşılır Bilim” konferanslarının ilki, TOSFED ev sahipliğinde Dünya Ralli Şampiyonası’nın 10’uncu ayağının gerçekleştirileceği Muğla bölgesinde bulunan 3 farklı okulda düzenlendi. Yıl içerisinde gerçekleştirilecek konferanslar ile toplamda 15 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Kurulduğu günden bu yana sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden TOSFED, çalışmalarına otomobil sporları dışında da devam ediyor. Genç nesilde doğa sevgisi ve çevre bilincinde farkındalık yaratmak hedefiyle Doğa Bilimleri Derneği ile ortak bir projeye imza atan TOSFED, “Herkes İçin Anlaşılır Bilim” konferans serisine ev sahipliği yapıyor. 10-15 yaş arası çocukların doğaya bakışlarını değiştirecek ve içlerindeki kaşifi bulmalarına olanak tanıyacak olan “Biyomimetik (Doğadan İlham Alan Teknoloji)” konulu konferanslarının ilki, TOSFED ev sahipliğinde Muğla bölgesindeki 3 farklı okulda 700 öğrencinin katılımı ile gerçekleşirken, yıl içerisindeki konferanslar ile toplamda 15 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 

“Herkes İçin Anlaşılır Bilim” konferansları ile çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratmak istediklerini belirten Doğa Bilimleri Derneği Başkanı Altuğ Revnak Eti; “Dünya çapında henüz çok yeni bir bilim alanı haline gelen Biyomimetik hakkında genç nesilde farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Biyomimetik, teknik problemleri, biyolojik yapıları örnek alarak çözmeye çalışan bir bilim dalı. Genç nesil yaşadığı problemlerin çözümünün doğada olduğunu bilmek zorunda. Bu farkındalık projesinde TOSFED ile yollarımızın kesişmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın