DİKKAT ‘Palmiye canavarı’ sıcak sever!

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris ve Datça ilçelerindeki 20 bini aşkın palmiye ağacının varlığını yaklaşık 5 yıldır tehdit eden kırmızı palmiye böcekleri hakkında yeni bir uyarı geldi..  Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Nejmettin Kaya, vatandaşları, sıcak havayı daha çok sevdiklerinin altını çizdiği söz konusu böceklere karşı mücadelede kendilerine destek olmasını istedi.

 

 

Nejmettin Kaya, Marmaris’in kırmızı palmiye böcekleri açısından 2013’ün sonunda karantina bölgesi ilan edildiğini hatırlattığı konu hakkında yaptığı açıklamasında şu bilgileri verdi:

MARMARSİS’E KIRMIZI KARANTİNA

“Palmiye Kırmızı Böceği Sıcaklıkların 14 derece ve üzerine çıktığı her dönem aktif olurlar. Bu da; Şubat ayı sonu itibariyle başlar ve Kasım Ayı sonuna kadar devam eder. Marmaris bir karantina bölgesidir. Yani dışarıdan Marmaris’e palmiye türü ağaçlar getirilemez ve Marmaris’ten de dışarıya bu ağaçlar götürülemez. İlçe Müdürlüğü olarak İlçe merkezi ve köylerde palmiye ve hurma ağaçlarının yoğun olduğu tüm bölgelere tuzaklar asarak popülasyon hakkında bilgi ediniyoruz ve buna göre ilaçlama tedbirleri alıyoruz. Belediye ekipleri kamuya ait alanlarda ilaçlamaları yapmaktadır. Fakat asıl önemli olan özel mülklerde bulunan ağaçların ilaçlanmamasıdır. Yaptığımız incelemelerde özellikle İçmeler ve Adaköy’de yoğun bir popülasyon bulunmaktadır. Buradaki otellerin mutlaka yaptığımız eğitimlere katılması ve ilaç uygulaması yapacakları sırada İlçe Müdürlüğümüz Mühendislerinden destek alması gerekmektedir.

İlçe Müdürlüğü tarafından zararlının tespiti için, palmiye ağacı bulunan yerlere feromon tuzak asılarak bölgeye göre haftada bir veya iki haftada bir kontrol edilir ve yakalanan kırmızı palmiye böceği erginlerin sayılarına göre ilaçlamaya karar verilir. Bu zararlının hem dış ve hem de iç karantina zararlısı olası nedeniyle, mecbur kalındığı takdirde, Bakanlıkça ruhsatlandırılmış tarım ilaçlarının kullanılması suretiyle kimyasal mücadele uygulamaları yapılır. Zararlının sağlıklı palmiye ağaçlarına bulaşmasının engellenmesi, sağlıklı palmiye ağaçları için tehdit oluşturan bulaşık ağaçlardaki ergin bireylerin dağılmasının engellenmesi için palmiye ağaçları ilaçlanmalıdır.”

YAZ AYLARINDA BUDAMA YAPILMAZ

Nejmettin Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Palmiye kırmızı böceği bir hafta içerisinde 7 kilometre uzağa ulaşabiliyor. Böceğin zararını arttıran yanlış uygulamalar bulunuyor. Özellikle yaprakların kesim yerlerinde meydana gelen yaralanmalar, yeni bulaşmalar için giriş kapısı oluşturuyor. Budamaların sık ve böcek uçuşunun yoğun olduğu sıcak aylarda yapılmaması, budama sırasında yaprak sapının gövdeye bağlandığı noktadan kesilirken budak bırakılmaması, budama artıklarının imha edilmesi zararlının yönetimi açısından önem taşımaktadır. Ayrıca ağaçların dip sürgünleri de temizlenmelidir. Bu önlemlere uygulama sırasında ne yazık ki yeterince dikkat edilmediği gözlenmektedir. Yapılan en büyük hatalardan birinin, budamanın bitki gelişim ve yapraklanma hızının en yüksek olduğu mayıs-eylül aylarında en az 2-3 kez tekrarlanarak yapılmasıdır. Budanan noktalardan çevreye yayılan bitki kokusunu algılayan palmiye kırmızı böceği erginleri, bazen kilometrelerce uzaktan bu bitkileri algılayarak gelmekte ve bitkilere bulaşmaları gerçekleşmektedir.”

PALMİYESİNE BAKMAYANA CEZA!

Kaya, sahiplerine özel mülk alanlarındaki palmiyeler konusunda her zaman yardımcı olacaklarını da belirtti.

Tebliğ edilmesine rağmen palmiyelerini ilaçlamayanlara para cezası kesileceğini kaydeden Kaya, açıklamasını şöyle noktaladı:

“Eğer ağacın büyüme noktası zarar görmüş ve tüm yapraklar kendini aşağıya doğru bırakmışsa, ağacın bulaşma kaynağı olmasının engellenmesi için bir an önce uygun şekilde imha edilmelidir. Özel alanlarda bulunan ve zararlı bulaştığı tespit edilen ağaçlarda ilaçlama yapılması gerektiği İlçe Müdürlüğü tarafından kendisine tebliğ edildiği halde ilaçlama yapmayan mülk sahiplerine kanun gereği idari yaptırımlar uygulanacaktır.”

Bir cevap yazın