Toplu taşıma araçlarında yolcu olmak

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

 

Marmaris’te ulaşım genelde özel minibüslerle sağlanıyor. Gideceğiniz mahalleye göre minibüslerin özel renkleri var. Uzaktan gözleri az seçenler için önemli bir detay. Türkçe bilmeyen yabancılar ile yabancı dil bilmeyen şoförler içinde büyük kolaylık. Ulaşımın diğer bölümünde de Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı araçlarla sağlanıyor.
Doğal olarak belediye otobüsleri özel minibüslere göre daha ucuz. Nakit para yerine otobüs kartı alanlar özel minibüslere de indirimli binebiliyor. Bu da bir başka ayrıcalık. Özel minibüsler öğrencilere indirim de yapıyor. Belediye araçlarının sefer sayısı özel minibüslere göre daha az. Doğal olarak bu özel araç sahiplerinin daha fazla para kazanması için düşünülmüş. Buraya kadar hepsi güzel.

Gelelim eksik ve yanlışlara
Tabii ki Marmaris’te de yolcu indirme bindirme durakları var. Bu duraklar araçların yolcu indirip bindirirken ana yol tıkanmasın diye yoldan içeriye yapılmış durumda. Belediye araçları genelde durakları kullanırken, nedense özel minibüsler buna uymamakta ısrarlı. İstedikleri yerlerden yolcu alıp istenilen yerlerde de bırakıyorlar. Bu durum iki açıdan sıkıntı yaratıyor. Birincisi ister istemez trafiğin yoğun olduğu saatlerde tıkanıklık yaratıyor.
İkincisi ise en önemli olanı.
Marmaris merkezden Siteler mahallesinin İçmeler Mahallesi ile birleştiği yere kadar bisiklet yolu mevcut. Bisiklet yolu duraklarda, durak arkasından geçerek indi – bindi sırasında tehlike yaratmamak üzere yapılmış. Durak dışında yolcu indirdiğiniz anda, araçtan inen yolcu, iniş anında bisiklet yolunu kontrol edemediği için her an bir kaza riskiyle karşı karşıya.

Gelelim fiyat konusuna
İçmeler minibüsleri, Siteler yolcusu alamıyor. Siteler Garaj arası 3 Lira. İndi bindi için de 3 Lira alıyorlar. Armutalan minibüsleri ücreti 2 Lira. Armutalan’a giden minibüslerden bir hat Siteler minibüslerinin de kullandığı ana yolun bir bölümünü kullanarak Blue Port Alış Veriş Merkezi önünden ayrılarak Armutalan’a gidiyor. Buraya kadar tamam. Şimdi siz bu iki ayrı hat minibüsüne Blue Port mevkiinden binip merkezde inmek istediğinizde Siteler minibüsü 3, Armutalan minibüsü 2 Lira alıyor. Bu da ister istemez kargaşaya yol açıyor. Özellikle de turistler buna bir anlam veremiyor. Bu bölgeden itibaren yolcu alabilen tüm araçların fiyatı tek fiyat yani 2 Lira olması gerekmez mi?

Fazla yolcu ve sürat
Araçlar belli aralıklarla kalktığı için birbirini sollama durumu olmuyor. Eğer araçta yolcu az ise hem o araçtaki yolcular ve hem de bu özel minibüsün arkasına takılan araçlar yandı demektir. Yolcu toplayabilmek için bir araç 20 km. süratle şehir içinde yol alırsa arkasındaki kuyruğu siz düşünün.
Gelelim bunun tersine
Her aracın yolcu taşıma kapasitesi yasalarla belirlenmiş. Oturma yerleri dolduğu halde duraklarda yolcu beklemeyi sürdüren araçlara yetkililer bir şey demiyor. Hadi bundan vazgeçtik. Tıka basa yolcu dolduran araç sürücülerinden çoğu, bu kez gaza öylesine basıyor ki ayakta duranların vay haline. Sağa sola savrulanlar, her frende bir yerlere çarpmamak için büyük gayret sarf edenler ne yapacaklarını bilemiyor. Laf söylese başka, söylemese başka.

Birileri bu işe al atsa nasıl olur?

Bir cevap yazın