Bir başkadır Yörük Şenliği

Haber
Haberi paylaşın

Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyesinin desteği ile Muğla Yörük Obaları Derneği tarafından Düzeyin Yaylasında düzenlenen 11. Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliği çok güzel görüntülere sahne oldu. Şenliklere yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı açıklandı.

Şenlik alanına kurulan kıl çadırlarda Yörük kültürünü yansıtan çeşitli yöresel ürünler satışa sunuldu. Şenlik alanında gün boyunca güreşler, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlendi. Yörük kadın ve erkekleri, yöresel çalgılar eşliğinde bölgelerine has oyunları sergiledi. Muğla ve Ege Bölgesi’nin çeşitli illerinden gelen Yörükler, at, deve, koyun, eşek ve keçileriyle ovalardan yaylalara göç yolculuğunu canlandırdı. Şenlikte gelin alma, şeker parlatma töreni yapıldı. Yaylanın farklı noktalarına kurulan kıl çadırlarda Yörük kültürü, kullandıkları malzemeler, çalgıları ve yemekleri tanıtıldı.

 

Yörük kültürü kadim bir kültür

Muğla Valisi Esengül Civelek “Bugün Yörük Türkmen geleneğini, göreneğini, kültürünü tanıtmak, yaşatmak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen 11. Muğla Yörük Türkmen Kültür Şenliğinde bir olmanın, beraber olmanın coşkusunu, sevincini, mutluluğunu yaşıyoruz. Yörük Türkmen Kültürü ülkemizin ve Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez değerlerindendir. Kadim bir kültürdür. Muğla’mız ve bölgemiz bu kültüre sahip ve bu kültürü yaşatıyor. Tarihimize, kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Yüzyıllardır, geçmişten günümüze; sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle, dayanışmayla, yardımlaşmayla var olan birlik ve beraberliğimizi tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak ilkesi etrafında birleşmemiz en büyük gücümüzdür. Bu güç, güçlü ve büyük Türkiye için, aydınlık ülke geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır” dedi.

 

Yörük kültürü unutulamaz

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Yörük kültürünün unutulmaması açısından bu tür şenliklerin önemli olduğunu, şenliğe katılımın da her yıl daha da arttığını bildirdi.

Yörüklerin farklı kültürleri başka yerlere taşıdıklarını, bu nedenle ülkedeki kültürel zenginlikte ciddi katkıları bulunduğunu ifade eden Gürün, “Birlik ve beraberlik içinde olursak bu ülkenin her sorunu çözülür” diye konuştu.

 

Yörük Kültürü tarihimiz

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de Yörüklerin giyimi, kuşamı, yaşantısı ve tavrıyla Türk toplumunda önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Şenliklere yaklaşık 20 bin kişinin katıldığını belirten Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ise amaçlarının vatandaşlara Yörük kültürünü en iyi şekilde anlatmak ve kültürlerini yaşatmak olduğunu belirterek “Yörük kültürü sadece göçmekten ibaret değildir. Yörük kültürü doğasına, atasına, bayrağına sahip çıkan bir kültürdür. Her yıl daha da büyüyen şenliğimizle kültürümüzün gelecek nesillere doğru aktarılması için çalışmaktayız” diye konuştu.

Şenliğe Vali Esengül Civelek, Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Türk Boyları Konfederasyon Başkanı Durhasan Koca, Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan, yörük türkmen dernek ve federasyonları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Bir cevap yazın