Turizmde 2020’de ilk 10’a giremeyiz 

Haber
Haberi paylaşın

Eski Turizm Bakanı, Bahattin Yücelturizm sektöründe yaşanan krizin 2020’den önce bitmesi gerektiğini söyleyerek “Araştırmalar bize 2020 yılında dünyanın en fazla turist çekecek ilk 10 ülkesi arasında ne yazık ki Türkiye’nin yer alamayacağını gösteriyor. Acilen çözümler üretmeliyiz” dedi.

Bahattin Yücel istatistiki bilgileri perde üzerine yansıtarak vererek yaptığı konuşmada turizmi baştan sona değerlendirdi. Yücel; “Turizm dünya genelinde her geçen sene büyümesini istikrarlı sürdüren önemli bir sektör. İstatistikler ortada. Ortada şöyle bir gerçek var. Turizmin büyümesi kadar dünya turizmi aynı oranda büyümediği gibi turizmin yanında yavaşlıyor. Dünya bunu böyle bilip ona göre hareket ederken biz Türkiye olarak ne yapıyoruz? Kendimizi bildik bileli hep ‘Turizm Türkiye için çok önemli’ demekten başka ne yaptık? Turizm bizim için gerçekten ne kadar önemli biliyor muyuz? Ya da bu konuda aslında ne kadar donanımlı olduğumuzu biliyor muyuz? Türkiye şu anda en çok turist çeken ülkeler arasında 6’ncı sırada. Türkiye’de 1.5 milyon yatak var. Bu bir buçuk milyonun yüzde 70’i Ege ve Akdeniz kıyılarımızda. Bu kadar turisti aynı anda nereye kadar en iyi şekilde ağırlayabiliriz? Kalifiye eleman, turizmde alt yapı ne durumda?” dedi.

 

Rakamlar kandırmasın

Tanıtımı gerektiği kadar yapamadığımızı hatırlatan Yücel “Ülkemize baktığımız zaman her türlü turisti çekecek, farklı zenginliklere sahip ülke olduğumuzu görüyoruz. Diyelim ki yolcu taşıma ve konaklama tesislerimiz de yeterli. Dünyanın en güzel plajları da ülkemizde olsun. Bütün bunlara rağmen yapılan istatistiklere göre ülkemizin 2020 yılında dünyanın en fazla turist çekecek ilk 10 ülkesi arasına giremeyeceğini görüyoruz. Uçak filomuz 500 uçaktan oluşuyor. Mavi Bayraklı Plaj sayısında dünya ikincisiyiz. 2014 yılında 35 milyon turist 28 milyar dolar, 2015’de 34.5 milyon turist 25.7 milyar dolar bırakmış. Yurt dışına çıkan 12 milyon insanımız var. Ama en büyük gerçek turizmden yeterince kar edemiyoruz. Kabul 2016 krizi ülkemizi perişan etti. Ama artık ne olursa olsun yerel yönetimler turizmde ciddi anlamda söz sahibi olmak zorunda. Çünkü turizmin gerçek patronu onlar. Bu nedenle de uluslararası standartlara ulaşmaları şart. 12 ay boyunca Muğla’ya tarifeli uçak şart. Türkiye’de iki havalimanı olan kaç tane şehir var?” diyerek şöyle devam etti:

 

Arap turist çözüm mü?

“Krizden İspanya çok karlı çıktı. İspanya’da çok ciddi bir büyüme ve fiyat artışı var. Ayrıca Yunanistan’ı da unutmamak gerekir. ‘Batılılar gelmezse, Araplar gelir’ diyenlerin yanlış politikası ortada. Arap turist yaklaşımının turizm sektörünü getirdiği yer ortada. Ülkemize paralı turist gelmiyor, paralılar batılı ülkeleri seçiyor. Avrupalı Türkiye’de baskı rejiminden etkileniyor. İnsanlar içeceğine, giyeceğine, yiyeceğine ve hatta nereleri gezeceğine karışılmasını istemiyor. Demokrasinin olmadığı yere turist gelmez. Ayrıca artık deniz, güneş ve doğa yetmiyor.

Bir cevap yazın