Sulamada yeni dönem

Haber
Haberi paylaşın

Türkiye de ilk defa Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü tarafından Muğla Bayır’ da uygulanacak olan Basınçlı Elektronik Su yönetim ve Denetim otomasyon sistemi projesi ile anlık bilgi akışı sağlanacak. Bu sayede de denetim yeteneği ile tarımsal sulamalarda anlık, sezonluk ve uzun vadeli planlamaların yapılmasına imkan tanınacağı açıklandı.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Planlamalar doğrultusunda sistemin otonom olarak işletilmesi sağlanmış olup, her parsele 1 adet ultrasonik tarımsal sulama sayacı ile uzaktan kontrol ve otomasyona imkan tanıyan vana seti ile birlikte gerekli otomasyon (SCADA) sistemi takılacak Bu sayede tüm sulama şebekesi çiftçilerimiz tarafından (parsel bazında takip edilerek) uzaktan kontrol ve kumanda edilecek. Bu proje çerçevesinde kullanılan otomasyon sistemi dahlinde elektronik yönetim ve iletişim cihazları başta olmak üzere kullanılan tüm yazılımlar, ölçüm ve kontrol ekipmanları yerli ve milli imkanlarla üretilerek vatandaşlarımızın hizmete sunulmuştur”

 

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta: “DSİ olarak 15 yıldır yaptığımız tüm yatırımlarda suyun her damlasının kıymetini bilerek ve vatandaşlarımızın en iyi ve en kaliteli hizmeti alabilmesi için hareket ediyoruz. Çiftçilerimizin tarlasına gitmek zorunda kalmadan evinden mobil cihazlar ile rahatlıkla sulama yapabilme imkanı sağlayan bu sistem, sulama planlamasında da sisteme girişi gerçekleştirilerek çiftçilerin su alma dönemi ve kullanım hakları, mobil cihazlar üzerinden veya SMS ile çiftçilerimize ulaştırılacak. Yapılan bu modern sulama sistemi ile çiftçilerimiz daha az su kullanılarak daha fazla verim elde etmiş olacak. Bu kapsamda gerçekleştirilen otomasyon projesinde desteklerini esirgemeyen ve tüm imkanları seferber eden başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ na ve Sayın Genel Müdürümüz Murat Acu’ ya şükranlarımı ifade ederim.”

 

Bir cevap yazın