Kalifiye elemanı yurt dışından mı getirelim?

Haber
Haberi paylaşın

Dünya gelirinin %10’unun turizmden olduğunu belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık “Turizmde tek sıkıntımız kalifiye eleman, böyle giderse Uzak Doğu’dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz” dedi.

 

Türkiye geneli ve Muğla turizmini değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık özellikle çalışan kalifiye personel konusunda büyük eksiklik yaşadığımızı vurguladı. Marmaris’te konuşan Ayık “Böyle giderse ne yazık ki Uzak Doğu’dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Kışın inşaatlarda çalışan işçilere yaz aylarında çeşitli restoran ve otellerde garsonluk, komilik ve değişik bölümlerde çalıştırıldığı şimdiye kadar çok kez haber olmuştu. Hatta geçtiğimiz yıllarda Turizm Otelcilik ve Meslek Yüksek Okulları ile uygulamaları eğitim merkezlerinden mezun olan elemanlar işsiz gezerken yerine daha az para ödemek için bu tür kalifiye almayan elemanlara yönelen işyerlerine çeşitli yaptırımların uygulanması bile gündeme gelmişti. Özellikle 2016 yılında yaşanan turizmdeki krizin ardından kalifiye elemanların mumla arandığı da gözlendi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık sezon öncesinde Marmaris’teki bir toplantıda dile getirdiği sıkıntıların daha sezon başı olmasına rağmen şimdiden yaşandığı gözlemlenmeye başlandı. Özellikle restoranlarda çalışan ter kokusundan yanlarına yanaşılamayan elemanlar müşterilerin başka yerlere yönlenmesine de neden oluyor.

Ayık: “Başarı için önce herkesin turizmi iyi tanıması şart”
Osman Ayık “Başarılı turizm için önce herkesin turizmi iyi tanıması gerekiyor. 2017 yılında dünya turizmi inanılmaz büyüdü. 1.322 milyon insan seyahat etti. Dünya gelirinin yüzde 10’u turizmden. Dünya ihracatının yüzde 7’si turizmden. Dünyadaki seyahatlerin yüzde 53’ü dinlenme ve tatil odaklı. Dünyadaki turist artışı oranı yüzde 13 ile Akdeniz ilk sırada geliyor. En ciddi büyüme Akdeniz’de. 266 milyon turist hareket halinde. Bunun 30 milyonu ülkemize geliyor. Akdeniz’de ülkemizde içinde olmak üzere 10 tane ülke var. Ülkemizde yaşanan 1.5 milyon turistlik büyüme pek ala 4-5 milyon düzeyine çıkabilir. Ülkemiz 26 milyar dolar gelirle dünya 6’ncısı. Bu sene Ocak ve Şubat ayında 2 milyon 988 bin 640 kişi gelmiş. Bu rakam geçen yıl 2 milyon 410 bin 966 olmuş” dedi. Ayık şöyle devam etti:

 

Kalifiye elemanı yoksa turist de yok

“Özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Yabancı ülkelere baktığımız zaman bir otele genel müdürlerin işe başlama yerleri bizim bulmakta zorluk çektiğimiz, ya da ucuz olsun diye kalifiye eleman çalıştırmadığımız bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik alanları. Turizmle uğraşanların turizmin her yönünü çok ama çok iyi bilmeleri artık kaçınılmaz bir gerçek. Kalifiye eleman yoksa turist de yok. Turist gelmesi için yabancı ülkelerden mi eleman getireceğiz.

Bir öğrenci liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanıyor. 4 yıl okuyor ancak çalışamıyor. Okulu olan bir öğrenciyi 8 saat çalıştıramıyorsunuz. Saatlik çalışma sistemi olsa bu öğrencileri de ekonominin içine kazandırmış olabiliriz. Bu şekilde bir düzenlemeyle yaklaşık 4 milyon kişi çalışma hayatına kazandırılabilir. Bunların bir bölümünün de turizm alanında olmasını düşündüğümüz zaman birçok sorunu ortadan kaldırabiliriz”

 

 

 

Bir cevap yazın