Çağdaş Bir Kaptan-ı Derya’nın Ardından…

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

 

Turizm sektörü; son yıllarda yaşadığı kayıplardan kurtulmak umuduyla yeni bir sezona girmeye başlarken, birden bire TBMM’de alınan bir kararla kendisini seçim ortamında buluverdi.

 

Gündemin bu denli hızla değiştiği ve farklılaştığı başka bir ülke var mıdır, bilinmez?

 

Ancak -izninizle-  bu kez gündemin dışına çıkmak, kişisel olarak çok etkilendiğim üzücü bir konudan, turizm dışı bir gelişmeden söz etmek istiyorum.

 

Türkiye’nin yetiştirdiği büyük bir denizciyi, kahraman bir askeri, arkeoloji ve felsefe konusunda yüksek bilgili bir aydınımızı 30 Nisan günü, çok sevdiği askerlerinin omuzlarında; top arabasından alarak, toprağa verdik.

 

Deniz Kuvvetlerinin 20.Komutanı olan Oramiral Özden Örnek; Cumhuriyetin yetiştirdiği, çağdaş düşünceden yana, demokrat ve yurtsever bir Kaptanı Derya idi.

 

Komutanlığı sırasında; Marmaris’te Türkiye’nin en kapsamlı Denizcilik Etkinliğinin- Marmaris Denizcilik Festivali- düzenlenmesini, 17 ülkeden gelen denizcilerin ve bine yakın sporcunun katılımlarını sağladığını unutmamız mümkün değil.

 

Oramiral Özden Örnek; askeri bilgisi ve MİL-GEM adı verilen projenin hayata geçirilmesindeki eşsiz katkılarının yanında, Anadolu Uygarlıkları konusunda uzmanları şaşırtacak ölçüde bilgili, gerçek bir aydınlanmacıydı.

 

Emekliliğinde birikimlerini aktaracağı sırada, ülkeyi ele geçirmek için zamanın iktidarının büyük desteğiyle örgütlenen bir çetenin düzenlediği, sahte delillere dayalı operasyonunun hedefine oturtuldu.

 

Hayatının 3,5 yılı kapatıldığı Silivri Zindanında, yılmadan, düşüncelerinden taviz vermeden, düzenlenen komployu açığa çıkarmak için mücadele etti.

 

Yıllarca komuta ettiği bazı silah arkadaşlarının, uğradığı bu haksızlıklar karşısında sessiz kalmalarına belki kırıldı ama kimseye sözünü dahi etmedi.

 

İleride bu dönemi araştıracaklar için kaynak sayılacak kitaplar yazarak, haksızlık karşısında nasıl direnilmesi gerektiğini de gösterdi.

 

Kısa süre önce son dönem yaşadıklarından etkilenen küçük oğlu Burak’ın çok erken ölümüne, yakınlarında hayranlık uyandıran bir metanetle direndi.

 

Ancak..

 

Yaşadıklarına daha fazla direnç gösteremeyen bünyesi, bu sırada ortaya çıkan kansere daha fazla dayanamadı.

 

Kasımpaşa’daki askeri törene ve Levent Camisindeki cenaze namazına katılan arkadaşlarının gözyaşları arasında uğurlanırken, bu kadar çok sevildiğinin ve saygı duyulduğunun, sanırım yaşarken de farkındaydı.

 

Nur içinde yatsın.

 

Bir cevap yazın