Vah emeklim vah (2)

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

 

Bundan önceki yazımı hatırlarsınız. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı çalışanlarının emeklilik süresi, maaşları ve yaşam koşullarıyla “Aslın” çektiği sıkıntılara karşın “Vekilinin” yaşadığı “Kıyak” yaşam koşullarını gözler önüne sermiştim. Yazı fazla uzamasın diye sağlık ve yaşam koşullarını şimdi yazmak istiyorum.

Geçen yılın Kasım ayında basın kuruluşları ve haber siteleri emekliler için güzel bir haber yayınladı. Habere göre emeklilerin hastane sağlık katılım payı kaldırılacak, böylece maaşlardan hastane ilaç kesintisi yapılmayacaktı.

Sahi bu müjde hangi devlet büyüğü zat-ı muhtereminin sümeni altında kaldı?

Ey muhteremler,

Ey aslını gözetmeyen vekiller !

Çalıştıkları dönemde yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödeyen emeklilerden katkı payı alınmasından hiç mi rahatsızlık duymuyorsunuz?

 

Emeklilerin sağlık kontrolünden kaç lira kesiliyor

Halen devlet hastanelerine giden emeklilerin maaşından 6 lira muayene katılım payı kesiliyor. Bu tutar eğitim ve araştırma hastanelerinde 7, üniversite hastanelerinde 8 lira.
Eğer gidilen özel hastane ise katılım payı kesintisi daha da yüksek. Özel sağlık hizmeti sunucularında 15 (onbeş) TL olmakla birlikte bu tutar taban fiyat. Özel hastaneler şu anda bunun çok daha üzerinde ek muayene ücreti alıyor. 2017 yılında birinci basamak sağlık sunucusu olarak adlandırılan aile hekimliği, sağlık ocağı gibi yerlerde görülen tedaviler için muayene katılım payı alınmıyor.

Hastaneden sıra almak için sabah namazında yola çık. Sıra al. Saatlerce bekle. Muayene ol. Evine nasıl gelirsen gel o senin sorunun. Gelmeden önce eczaneyi uğra. İlaçlarını al.

 

Reçete katılım payı ne kadar?

Doktor ilaç yazdığında (raporlu olanlar hariç) yüzde 10 oranında ilaç katılım payı yine maaşlardan kesiliyor. İlaçlardan da reçete katılım payı parası alınıyor. 3 kutu ilaca kadar 3 lira, üstü ise kutu başına 1 lira ücret alınıyor. Tabii ki bakanlıkça verilen listeye uygunsa. Değilse hepten yandı keten helva. Zaten bazı ilaçları devlet de karşılamıyor.

 

Vekillerin Genel Sağlık Sigortası primi, muayene ücreti, reçete ücreti, ilaç başı para ödemesi Allah’a havale. Vatandaşlar tüm bu ödemelerin altında ezilirken, meclis bütçesinden milletvekillerinin sağlık harcamaları için ayrılan bütçe dudak uçuklatmaya devam ediyor. Örneklemek gerekirse;

 

Kıyaslamak bile utandırıyor

Asıl’ların diş tedavileri emekli olduğu kurumun yasaları neyse o.

Örneğin implant yaptırabilme şansları var mı?

Güldürmeyin insanı

Ya vekiller?

Sene başındaki bir kararla 8 olan implant hakkı 12’ye yükseltildi.

İmplant başına 500 lira olan bütçe 1000 liraya çıkarıldı.

Kimler yaptı bunu?

Konu memleket değil de, kendileri olunca 4 partinin vekilleri nasıl da anında uzlaşıyor?

Büyük alkış.

Daha bitmedi

Sıkı durun

Muayene bedeliyle birlikte bir kişi için Meclis’in bütçesinden 36 bin liraya kadar sağlık ödemesi yapılacak.

Oy oy oyy.

Yağma Hasan’ın böreği

 

Meclis bütçesinden aslında çok sayıda başlıkta yardım sağlanıyor. Örneğin gözlük, İşitme cihazı ve daha niceleri.

 

Son kazık

Fazla değil yaklaşık bir ay önce yasaya eklenen bir maddeye göre, “TBMM üyeleri ve üyeliği sona erenler ile dışarıdan atanan bakanlar, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm sosyal tesis ve imkanlarından, bu tesislerin en üst düzey amirlerine sağlanan en uygun şartlara göre yararlanacaklar”

 

Ne diyelim, ölmüşüz de ağlayanımız yok.

Vah emeklim vah

 

Aslına bakarsanız onlar ne istedilerse bize sormadan aldılar. 

Biz emeklilere ise kala kala sadece ve sadece özgür iradeyle oyumuzu gerçekten hakedenlere vermek kaldı.

 

Kime vereceğinizi seçme zamanı.

Sonra hiç ağlanıp sızlanmayalım.

Bir cevap yazın