“Türkiye’nin en iyi 10 plajı”ndan 2’si Marmaris’te

Haber
Haberi paylaşın

“Türkiye’nin en iyi 10 Plajı” listesinde Marmaris’ten İçmeler sahili ve Selimiye Mahallesi’ndeki Sığ Liman Koyu var..

Gazeteciden sporcuya, çevreciden fotoğrafçısına 10 kişiden oluşan jüri, “Türkiye’nin en iyi 10 Plajı”nı seçti. ‘En iyiler’ listesine Marmaris’ten İçmeler sahili ve Selimiye Mahallesi’ndeki Sığ Liman Koyu girdi.

Hürriyet Seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç, WWF Türkiye Koruma Direktörü Sedat Kalem,  Hürriyet yazarı Bahar Akıncı, Oyuncu, rüzgâr sörfçüsü Çağla Kubat, Fotoğraf turları rehberi Faruk Akbaş, TV programcısı, gazeteci Aynur Tartan,  Magma Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Seyahat yazarı Melih Uslu,  Gazeteciler  Nilay Örnek ve Serhan Yedig’den oluşan jüri, “Türkiye’nin en iyi 10 Plajı”nı belirledi. Buna göre,  Marmaris’teki İçmeler sahili su sporları açısından ve Selimiye Mahallesi’ndeki Sığ Liman Koyu sıcak suyuyla  listeye girmeye layık görüldü.

Söz konusu 10 plaj şu giriş yazısıyla duyuruldu: “Duyanlar duymayanlara haber versin. Deniz sezonu açıldı! Urla ve Kaş’ta deniz sıcaklığı 22, Alanya’daysa 23 derece. Fırsatınız varsa birkaç günlüğüne rotanızı Ege ve Akdeniz’e çevirin. Kalabalıktan uzakta eşsiz plajların, güneşin ve kumsalların tadını çıkarın. İşte temizliği, kumsalı, doğası, sımsıcak suları ve güzelliğiyle Türkiye’nin en iyi plajları”

İçmeler ve Sığ Liman için ise şu sözler kullanıldı:

İÇMELER SU SPORLARI İÇİN İDEAL

Ilık ve sığ bir suya sahip olan İçmeler’de ağaçlarla kaplı yüksek tepelere karşı yüzüyorsunuz. Deniz paraşütü, muz ve kano gibi su sporları da plajda oldukça popüler.

Kumluk plajı ve dalgasız deniziyle gün boyu ayrılmak istemeyeceksiniz. Etrafında çok sayıda her bütçeye uygun pansiyon, resort ve oteller bulunuyor. Marmaris’e 8 km. uzaklıktaki İçmeler’e gün boyu minibüsle ulaşmak mümkün.

SERA GİBİ KOY: SIĞ LİMAN

Selimiye Köyü’nün doğa harikası koyu yemyeşil ormanı, sığ suları, kuzeyindeki hırçın kayalık tepesi ve cam gibi dip yapısıyla yüzücüleri bekliyor.

Melih Uslu, “Kayalar, her iki yanda âdeta bir kale duvarı gibi yükseldiğinden koyda bir sera etkisi var. Bu durum ortamı ısıtıyor. Ayrıca deniz oldukça sığ ve sizi hafif serinliğe karşı yavaş yavaş alıştırıyor. Nisan ayının ilk haftası burada uzun uzun yüzdüm ve hiç üşümedim” diye anlatıyor.

Bir cevap yazın