Vah emeklim vah

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre 9 milyonu SSK ve Bağ-Kur emeklileri olmak üzere Türkiye’deki emekli sayısı 11 milyon 882 bin 732.

 

Bağkur’dan emekli olabilmek için 9 bin iş günü, 25 yıl çalışmak şartı var. Yaş sınırı kademeli olarak 44-60 arasında. Kadınlarda 20 yıla karşılık kademeli olarak 40-58 yaş arasında olması şartı var.

 

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girişlerde işçinin emekliliği hakkedebilmesi için 7 bin 200 gün doldurarak 60 yaşında veya 5 bin 400 günü doldurarak 63 yaşında yaş haddinden emekli olabiliyor. Kadınlarda 7 bin 200 gün doldurarak 60 yaşında veya 5 bin 400 günü doldurarak 63 yaşında yaş haddinden emeklilik hakkı kazanıyor.

 

Memurlarda ise kadın ve erkekler 9 bin iş günü çalışmak zorunda. Yaş olarak da eski ve yeni işe giriş tarihlerine göre erkeklerde 60-65 yaş, kadınlarda ise 58-65 yaş şartı var.

 

Şimdi bu kadar hizmet yılına karşılık aldıkları en düşük maaşlara bakalım:

Bağkur emeklisi halen bin 444,

İşçi emeklisi bin 545

Memur emeklisi bin 910 lira alıyor.

Asgari ücret ise şu anda bin 603 lira 12 kuruş.

 

Asgari ücret nedir?

Bir insanın en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir. Devletin, belli temsilcilerin katılımıyla her sene güncellediği asgari ücret tutarı ülkede hangi iş kolunda ve hangi yasaya tabi olursa olsun, bir işçiye verilebilecek en düşük maaşı temsil etmektedir. Bir işçiye devlet tarafından belirlenen asgari ücretin altında bir ücret ödenemez.

 

Emekliler üvey evlat mı?

Emekli olabilmek için yıllarca çalışıyor insan. Devletine vergisini, sigorta kurumuna da üzerine düşen primi otomatik olarak daha maaşı eline geçmeden kesiliyor. Emeklilerin yarısından çoğunun evi kira. Vergi kaçırmamış, devlete sigorta primi takmamış, alnının akıyla, bileğinin gücüyle çalışarak emekli olmuş.

Ama şimdi neredeyse sürünüyor.

Asgari ücret bile alamıyor.

Yani;

Bir insanın en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücreti” yani asgari ücreti bile alamıyor.

Vah emeklim vah..

 

Emekliye zam

SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşında Temmuz’da enflasyon tahminlerine göre yüzde 4.02 artış olacak. Tavan maaşta artış 180 lirayı bulacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz zammı için enflasyon verilerini takibe aldı. Ocak’ta maaşları yüzde 5.69 artırılan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının oranını ise bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belirleyecek. Zam oranı, 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon verilerini açıklamasıyla ortaya çıkacak. Üç kuruş da onlara zam.

Enflasyon: Çift hanelerde

Kiralara en az yüzde 10 zam (Yüzde 10 olursa öp de başına koy)

Yiyecek

İçecek

Giyecek.

Tatil mi, güldürmeyin insanı.

Et mi?

Hadi canım oradan.

Neredeyse vitrinde ete bakıp iç geçirenlerden bile para alınacak devirdeyiz.

 

Ya vekilin maaşları

Aslının sürünecek halini yazdık. Gelelim vekilinin maaşlarına:

Geçmiş Yıllardaki Milletvekili Maaş Tablosu
YIL

2018

Maaş (TL)

17 bin 291

Emekli Maaşı (TL)

9 bin 594

2017 16 bin 811 8 bin 756
2016 15 bin 8 bin 190
2015 13 bin 700 7 bin 479

 

Milletvekili Özlük Hakları

Milletvekilleri sadece almış oldukları 17 bin 291 TL maaşla geçinemiyormuş. Bu nedenle de aldıkları maaşlara ilave yardımlar da var. Nedir bunlar?

 • Vefat eden milletvekili yakınlarına 12 ay boyunca ödenen yardım miktarı yaklaşık 204 bin lira. (Normal emeklinin yakınları yoksa cenazesi ortada bile kalır)
 • Yurtiçi ve yurt dışında görev yapan milletvekilleri aldıkları maaşlarından ayrı olarak yolluk ve yevmiye alıyor.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı sosyal tesislerden ve konuk evlerinden hiçbir ücret ödemeden (Normal emeklilerden deniz görmeyeni bile var)
 • Meclis lokanta fiyatlarını hiç yazmasam daha iyi.

 

Sahi bir de milletvekillerine “Kıyak emeklilik” vardı, ondan hiç söz eden yok.

 

Sevgili emeklim haydi gel de şimdi seni gözetmeyenlere elin titremeden oy ver.

Bu arada (aramızda kalsın) 1999 yılında basın iş kolundan emekli oldum benim maaşım da işçi emeklisinin en alt sınırından.

Emeklidaşlarım bilmem anlatabildim mi?

 

3 comments

 • Emeğinize sağlık.
  ne de güzel dile getirmişsiniz, yalın açık ve net…
  Peki şimdi sorum şu, asgari ücretin artışına bağlı olarak herşeyin fiyatının artıyor olması ile ilgili fikriniz ne ?
  Mesela ev kiraları, aynı oranda yükseliyor ya da ne bileyim işte en temel ihtiyaçlar dediğiniz gibi vs vs vs
  Peki bunlar yükselsin diye mi artış yapılıyor yoksa neyse susmak istedim şu an :))))

  • Sevgili okuyucumuz. Zam yapmak için maaşlara zam olsun ya da olmasın farketmiyor ki. Ayrıca maaşlara yapılan zam diğer zamların kaçta kaçını karşılıyor? Olan yine emekliye ve işçiye, memura oluyor.

 • Bu Ülke de emekliler bu durumdan şikayetci ise, 11 milyon emekli eşleri ile 22 milyon milyon oy demektir,(bu rakama oy kullanma yaşında olan ki, her emeklinin oy kullanma hakkına sahip çocuklarını saymıyorum)Emeklileri bu duruma getirenleri baraj altında bırakabilirler..
  Ama önceki seçimlerde olduğu gibi olursa, emekliler hayatından memnun diyeceğiz, yani lafın bittiği yerde olacağız..

Bir cevap yazın