Batmış otelde tatil satılmış!

Haber
Haberi paylaşın

MEĞER SKANDAL OTEL, İPOTEKLİ ve BATIK DURUMDAYMIŞ.. ALACAKLI BANKA  İCRAYA VERMEYE HAZIRLANIYORMUŞ

Ender TÜRKKAN’ın haberi

Marmaris’i ve imajını zedeleyen, ilçenin yerel yöneticilerinin haksız eleştirilere maruz kalmasına sebep olan rezervasyon dolandırıcılığı skandalında yeni perdenin açılmasına yol açabilecek bir gelişme yaşandı..

Aralarında yüzlerce görme engellinin de bulunduğu binlerce kişinin, ‘ucuz tatil’ vaadiyle, ‘peşin ödeme’ şartıyla milyonlarca lirasının dolandırılmasıyla 2017 Haziran’ının sonunda gündeme gelen Marmaris’teki skandal otel, icra ihalesi ile 6 milyon 100 bin Liraya alacaklı bankaya satıldı. Şimdi buraya dikkat, Bankanın ipotek karşılığı mülk sahibine verdiği krediyi tahsil etmesi için gerekli  icra emri, skandaldan 2 ay sonra, 21 Ağustos 2017’de verilmiş.  Skandalın yaşandığı sıralar ve öncesinde ise borcun ödenmesi için defalarca ihtarname gönderilmiş. Yani, binlerce vatandaşa,  ‘batmış’ otelden rezervasyon yapılarak, milyonlarca lira dolandırılmış.

 

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nın iki gün öncesinde, 23 Haziran’da, Marmaris’ten gelen dolandırıcılık haberi ülke gündeminde geniş yer bulmuştu.

Bayram tatilini geçirmek için  Marmaris’e yurdun dört bir tarafından gelen 140 kişi, ödeme yaptıkları dört yıldızlı, 70 odalı ‘HotelUS Royal’ ote-lin işletmecisinin iflas ettiğini duyurup ortadan kaybolması nedeniyle mağduriyet yaşadığı belirtilmişti. Ancak, kısa süre içerisinde olayın  büyük bir dolandırıcılık vakası olduğu, Bayram’dan sonraki günleri, hatta ayları içeren zaman dilimleri için de,  aynı otelde binlerce kişiye‘hayali ultra her şey dahil tatil’ satıldığı anlaşılmıştı. Altı Nokta Körler Derneği Ankara Şubesi, İstanbul’daki GÖZDER ve  Bursa Timsahlar Görme Engelliler Spor Kulübü’nün yüzlerce üyesinin de dolandırıcıların kurbanı olduğu ortaya çıkmıştı. Kaymakamlık tarafından kriz masası oluşturulmuş, kapıda kalan tatilciler, diğer konaklama merkezlerine yerleştirilmiş, skandala ev sahipliği yapan‘HotelUS Royal’ ise mühürlenmişti. Hakkında yakalama emri bulunan bir numaralı şüpheli otel işletmecisi S.G.’nin iflas ettik-lerini duyurduğu günün akşa-mında Kazakistan’a gittiği be-lirlenmişti. MANŞET, ‘katmerli’ rezaletin bir yönünü daha ortaya çıkardı. Skandal otel, bu hafta başında  yapılan icra ihalesi ile satıldı. Otelin icradan satışı emri, ipotek kar-şılığı  verdiği kredi, gecikme faizi ile masraflarıyla birlikte 6 milyon 416 bin 917 alacaklı konumdaki bankanın   isteği üzerine 21 Ağustos 2017’de de yani skandaldan yaklaşık iki ay sonra verilmiş. Tüm yasal süreçler tamamlandıktan sonra 17 Nisan 2018’de Marmaris 1. İcra Müdürlüğü’nde ihale düzenlendi. İhaleye alacaklı bankadan başka katılan olmadı. Böylece otel ihaloe bedeli olan 6 milyon 100 bin liraya banka tarafından alınmış oldu. İhalenin feshi yolunun iki hafta açık olduğu bu süre zarfında dava açan olmazsa otelin resmen bakanın varlıklarına dahil olacağı öğrenildi.

Bir cevap yazın