DEDEKTİF OTELDE!

Haber
Haberi paylaşın

 

Ender TÜRKKAN’ın haberi

Yiyip, içip, eğlendikten sonra ülkelerine dönünce yasal boşluklardan faydalanarak, çeşitli bahanelerle yüklü miktarda tazminat talep eden İngilizlerden yaka silken Türk otelciler,  tesislerinin bünyesinde,  adeta dedektiflik hizmeti veren yeni bir departman oluşturdu.Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, geçtiğimiz yıl defalarca gündeme taşınan  ‘İngilizlerin 5 yıldızlı oyunu”nun geldiği nokta hakkında bilgi verdi:

Bülent Bülbüloğlu, şunları söyledi:  “Anlaşma gereği turizmciler İngiliz tatilcilerle anlaşmazlığa düştüğünde İngiltere mahkemelerinin kararı esas alınıyor. Davalar sonrası tazminat cezasına çarptırılan tur operatörü, ‘reklamasyon’ adı altında mahkeme, avukat ve benzeri masrafları da ekleyerek, otelciye ödeyeceği ücretten düşüyor.  Dolayısıyla hem biz hem de tur operatörü mağdur oluyor. İngilizlerin ülkesine döndükten sonra ‘asılsız iddialarla’ tazminat talep etme gelenekleri, geçtiğimiz sezon adeta zirve yaptı, bu da  sadece bizlerin değil, başta İspanya ve Fas olmak üzere birçok ülkedeki meslektaşlarımızın sabrını taşırdı. Başta İspanya’dakiler olmak üzere, sektör temsilcilerinin İngiliz hükümetine baskısı sonuç vermeye başladı. Daha önce 10 tazminat başvurusunun  10’u da aleyhimize çıkıyordu. Şimdi 10’da 4’ü reddediliyor.”

Bülbüloğlu ‘yetersiz’ olduğunu belirttiği iyi gelişmelere rağmen ‘İngiliz oyunu’nun tamamen önüne geçilemeyince,  özelikle ‘herşey dahil’ sistemiyle çalışan Türk otelcilerin işletmelerinde, reklamasyon departmanı oluşturduğunu ifade etti.  Söz konusu departmanda görevli personel yada personellerin  adeta bir dedektif gibi iz sürdüğünü kaydeden Bülbüloğlu, şu sözleri sarf etti:  “Mahkemelerde gerekecek tüm belgeler, sertifikasyonlar, raporlar burada tutuluyor. Örneğin, turist eğer yediği yemekten rahatsızlandığı bahanesini öne sürüyorsa, o güne, o döneme  ait gıda raporları,  başka bir konuğun hastalanıp, hastalanmadığına ilişkin bilgiler belgeleniyor. Kamera kayıtlarıyla hasta olup olmadığı tespit ediliyor.  ‘Kaydım, düştüm, kolum kırıldı’ yalanı  da yine kamera kayıtlarıyla, ‘kaydırmazlık’ belgeleriyle çürütülüyor. Bunlar gibi birçok konuda tatilcinin haklılığı yada haksızlığı tespit ediliyor. Söz konusu departmanı oluşturan tesis sayısı hızla artıyor. Çünkü geçmişte, yüklü tazminat ödemek zorunda bırakılan  otelcinin canı çok yandı. Yeniden İngiliz oyununa gelmek istemiyor.”

Bir cevap yazın