Ege İhracatçı Birlikleri’nde Eskinazi dönemi

Haber
Haberi paylaşın

 

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu seçimlerine tek aday olarak giren Jak Eskinazi 39 oyun tamamını alarak birliğin yeni başkanı oldu. 2003-2010 yılları arasında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Jak Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde iki ayrı birlikte başkanlık yapan ilk isim olarak tarihe geçti.

Geçen dönem ETHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Jak Eskinazi, 2006 yılından beri birliğin başkanlığını sürdüren Sabri Ünlütürk’ten görevi devraldı.

Sabri Ünlütürk, “Katma değerli ürün ihracatını arttırmak ana hedefimiz oldu. İnovasyon haftaları, ARGE ile ilgili çalışmalar yaptık. 5 yıl önce İZKA destekli başlattığımız Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER) çalışmalarımız başarıyla tamamlandı. TEKSMER bundan sonraki süreçte Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin ana ortaklığında anonim şirket olarak çalışmalarını sürdürecek. TEKSMER’in başarılı olabilmesi ve amacına uygun faaliyet gösterebilmesi için ihracatçı firmalarımızın işbirliği desteğini bekliyoruz” dedi.

 

Türk tekstil sektörü Avrupa’nın ikinci büyük tedarikçisi

Genel kurulda konuşan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, Türk ekonomisi için hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin büyük öneme sahip olduğunu, iki sektörün 2017 yılında 25 milyar dolarlık ihracata imza attığını kaydetti.

25 milyar dolarlık ihracatın 8 milyar dolarlık kısmının tekstil sektörüne ait olduğu bilgisini veren Eskinazi, “Tekstil sektörünün ihracatı bir önceki yıla göre ülke genelinde yüzde 3, bölgemizde ise; yüzde 18 büyüme kaydetti. Türkiye’de katma değer yaratan en önemli sektörlerden biri olan tekstil sektörü, 2017 yılını Avrupa Birliği’nin en büyük 2’nci, dünyanın ise 8’nci büyük tedarikçisi olarak tamamladı” diye konuştu.

 

Bu rolün önemi gittikçe artacak

Türk hazır giyim sektörünün günümüzde geldiği önemli konumunda, tekstil sektörü kilit rol oynadığına işaret eden Eskinazi şöyle devam etti:

“Bundan sonra da bu rolün önemi gittikçe artacaktır. Her iki sektörün entegrasyonu önemlidir ve rekabet koşullarının zorlaştığı, özellikle temin sürelerinin azaldığı ve fiyat baskısının arttığı bir dönemde hazır giyim sektörü için ülkemiz tekstil sektörünün varlığı ve gelişimi daha da önemli olacaktır. Sektörümüzün ihracatını artırmak ve değişen müşteri taleplerine uyum sağlamak amacıyla öncelikli olarak katma değerli ürün üretmek ve ihraç etmek, bunun için de ARGE çalışmalarına hız vermek ve teknik tekstil üretimi konusunu Bölgemizde yaygınlaştırmak gerekmektedir.”

 

TEKSMER profesyonel hizmet verecek

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, ve Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığında, İzmir Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan Ege Bölgesinde katma değerli tekstil ürünleri ihracatına ivme kazandırması hedeflenen Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER)’nin başta koruyucu tekstiller olmak üzere teknik tekstiller üzerine test, analiz, ürün geliştirme, Ar-Ge, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüttüğünü ifade eden Eskinazi, TEKSMER’in 2017 yılı sonu itibariyle bir anonim şirket statüsüne kavuştuğunu, bundan sonraki süreçte de daha profesyonel bir şekilde sektörümüze hizmet vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Jak ESKİNAZİ kimdir?

1954 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Eskinazi, Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş., Roteks Tekstil İhracat A.Ş. firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürüyor.

2003-2010 yılları arasında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Jak Eskinazi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, EGEV Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

2014-18 yılları arasında Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Jak Eskinazi, halen İsrail’in İzmir Fahri Konsolosluğu görevini sürdürüyor.

Mirey Eskinazi ile evli olan Jak Eskinazi 1 çocuk, 2 torun sahibi ve İngilizce biliyor.

 

Yönetim Kurulu Listesi

Nuri Uz (Uz Pamuk Tic.Ve Teks. San. A.Ş), Turan Göksan (Menderes Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş), Aydın Öztürk (Ekoten Tekstil Sanayi Ve Tic. A.Ş), Yaşar Uçak (Uçak Teks. Tur. İth. İhr. San. Ve Tic.A.Ş), Tolga Uskuç (Akasya Tarım Ürünleri Gıda San Ve Tic.A. Ş), Musa Antebi (Mayteks Örme San. Ve Tic.A. Ş), Muharrem Kayhan (Söktaş Dokuma İşletmeleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş), Vecih Fakıoğlu (Fateks Kumaş Tekstil Ve Konf. San. Tic.AŞ), Aydın Ünsal (Egedeniz Tekstil San. Ve Tic.AŞ), Ahmet Yeniçeri (Yeniçeri Tekstil Sanayi Ve Ticaret AŞ)

 

Bir cevap yazın