Mavi Bayrakta dünya 2’liğine göz diktik

Haber
Haberi paylaşın

Dünya genelinde 46 ülkede uygulanan mavi bayrak programı kapsamında, 454 mavi bayrakla dünya üçüncüsü Türkiye bu sene ikinciliğe göz dikti. Ülkemiz şu anda 2017 verilerine göre Dünya Mavi Bayrak ödülünün yüzde 11’ine sahip.

2017 yılındaki verilere göre İspanya 579 mavi bayrakla ilk sırada bulunurken, Yunanistan 485 bayrakla ikinci, Türkiye’nin ise 454 mavi bayrakla üçüncü sırada yer aldı. İtalya 342, Portekiz de 320 mavi bayrakla listede dört ve beşinci sıraları paylaşırken Türkiye’de 454 plaj, 22 marina ve 13 yatta mavi bayrak dalgalanıyor.

 

Bu yılın isimleri Mayıs’ta açıklanacak

2018 yılında Mavi Bayrak verilecek plaj ve marinaları belirleyecek olan ulusal jüriTürkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TÜRSAB, Deniz Turizmi Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, IMEAK Deniz Ticaret Odası, çeşitli üniversite öğretim üyelerinin temsilcilerinden oluşan kurulda belirlendi.

Ulusal Jüri’nin tespit ettiği Mavi Bayrak adayları, TÜRÇEV tarafından Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)’ye gönderildi. Kopenhag’da faaliyet gösteren Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) bu sene Nisan ayının son haftasında toplanarak, tüm dünyadaki Mavi Bayraklı Plaj, Marina ve Yatları belirleyecek.  Ödüle hak kazanan; Plaj, Marina ve Yatlar Mayıs ayında açıklanacak.

 

En fazla Mavi Bayrak Antalya’da

2017 yılındamavi bayrak dalgalanan plajların bulunduğu iller dağılımında Antalya 200 plaj 5 marina ve 5 yatla ilk sırada yer alırken, Muğla 101 plaj 7 marina ve 3 yatla ikinci, İzmir ise 51 plaj 3 marina 1 yatla üçüncü oldu. Mavi bayrak uygulamasında öne çıkan diğer iller ise Balıkesir, Çanakkale ve Mersin olarak  belirlendi.

 

Bir cevap yazın