Vücutçular dikkat: Anabolik Steroidler öldürüyor

Haber, Uzm. Dr. Hüsnü Kurtuluş
Haberi paylaşın

 

Bahar geldi, yaz kapıdan girdi girecek. Marmaris sokakları hayli hareketli, ilk gelen turist kafileleri sakin sahilin ve sokakların tadını çıkarmakta. Eksiklerini tamamlayan, zamana karşı yarışan esnaf ve turizmcilerin hararetli çabaları ziyaretçilerin sakin tavırlarının tersine enerjik ve hareketli.

Yaz geldiğinde güzel bir vücuda sahip olma düşüncesi de kışın ataletsizliğinden kendini kurtarır bu zamanlarda, güzel ve formda görünmek; görselliğin bir kazanç kapısı olduğu yerde epey geçerli bir akçedir nede olsa. Bu uğurda; uyulacak diyetler, yapılacak egzersizler önce tespit edilir sonra hayata geçirilir. Sporu yaşam şekli haline getirmiş olanlar ise kazanımlarını kaybetmemek için bir “tık” daha tempo arttırdıklarına da şahit oluruz.

Forma girmek ve kilo vermek yan yana geldiğinde ise spor salonları ve aktiviteleri bu uğurda önemli yerler haline geliverirler. Çoğunluk atletik ve alımlı bir vücuda hızlıca sahip olma isteğine sahip daha küçük ama azımsanmayacak bir grup daha var ki onlar, ne olursa olsun en kısa zamanda güçlenmek isteyenlerden. Onlar, vücutlarının sesini dinlemeye pek istekli değil, bir an önce “estetik ve güçlü görünmek” onlar için her şeyin önünde.

 

Oysa hepimiz biliyoruz ki insan kas iskelet sistemi, yavaş yavaş ve her aşamada kendi dengesini gözeterek büyüyor ve güçleniyor.

 

Çok kısa bir sürede güçlü ve kaslı bir vücuda sahip olmak söz konusu olduğunda yani bedenin istekleri ile kişinin arzularının örtüşmediği alanda; bir takım katkı maddeleri ve hormonlar devreye giriyor. Onlara “anabolik steroidler” deniliyor. Bu hormonlar, vücudu-metabolizmayı arttırarak- hızlandırıyor, aşırı damarlanma da cabası. Bu arada, gövdenin kendini koruma mekanizmasını engelleyerek, daha hızlı ve kontrolsüz büyümenin ve gelişmenin kapısı açılıyor. Vücut dışarıdan yüklenen anabolik steroidlere tepki olarak geri besleme sistemini kapatarak ya da yavaşlatarak tepki veriyor. Sonuçta kademeli bir yapı olan hormon kaskatı bozuluyor.

 

Geri beslemelerle çalışan vücudun hormon dengesinin bozulması ruh hastalıklarından kalp hastalıklarına kadar aklınıza gelebilecek her türlü hastalığa kapı açabiliyor. Yeter ki fırsatçı bir enfeksiyon yada zorlayıcı bir yaşam olayı devreye girsin.

Tıpta, hormonlar ile ilgilenen bölüm; Endokrinolojidir. Endokrinolog olmak için önce Dahiliye, yani iç hastalıkları uzmanı olmanız gerekir. Dahiliye uzmanı olduktan sonra en az üç yıl üst ihtisas daha yapıp sonra Endokrinoloji uzmanı olursunuz. Endokrin uzmanları,-bunca eğitimin ardından- hormon tedavisini düzenleyecekleri zaman işe birçok değişkeni takip ederek başlarlar ve tedavi boyunca da hormon değerlerini takip ederler.

 

Spor salonlarında ise durum biraz değişik olabiliyor. Beden ve hormonlar konusunda eğitimi olmayan insanlar, koçlar ya da sporcular, hayvanlarda kullanılan “anabolik steroidleri”, dahi son derece rahat bir şekilde kullanmayı önerebiliyorlar yada kullanıyorlar.

 

“Vücut” yapmak isteyenlerin, çarçabuk ideal bedene kavuşma istekleri gerçekleşirken, içerlerindeki hormon hiyerarşisini bozmuş olurlar. Bilmedikleri şey; bozulan denge yıllar içerisinde ki oda büyük çabalarla düzelebileceğidir.

 

Sormadan edemiyorum, insanların duygularından ya da tecrübesizliklerinden istifade ederek fütursuzca hormon kullanan ya da kullanmaya teşvik eden insanların bildikleri nedir?

Anabolik steroid kullanan profesyonel vücutçuların dahi kırklı yaşlarda öldükleri ya da sakat kaldıklarını bilmiyorlar mı? Genç ve orta yaş kalp kaynaklı ani ölümlerde göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek!!

Elbette, spor yapmak, aktif bir hayat ve diri bir vücuda sahip olmak son derece güzel ancak, hızlı olsun, çok çabuk olsun, biran önce olsun, bir ilaç alayım bir ayda kaslarım çıksın gibi beklentiler ve istekler sizin kendi kaynaklarınızı hoyratça kullandığınız ve gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bilmediğiniz anlamına da gelir.

 

Anabolik steroid gibi hormonlar ciddi ilaçlardır ve doktor kontrolünde reçete edilmesi gerekir. Lütfen uzmanlara danışmadan bu maddeleri kullanmayın.

Unutmayalım ki: İstekler, sonsuz sayıda olabilir. Oysa ihtiyaçlar ve kaynaklar sınırlıdır.

 

2 comments

  • Mükemmel olmuş.anlatımın sade ve anlaşılır olmuş.emeğine sağlık.devamını diliyorum.tebrik ediyorum.

  • Hocam,kas sisteminde söyledikleriniz çok doğru.fakat 1 yılda değilde 2 yılda yapabilirler.sabahları 3 yumurta yemeleri gerekir.akşamları spordan sonra 1 kaşık protein tozuyla takviye.Bende öyle başladım ve hızlı gidişi kesip yavaşlattım faydasını gördüm.acele etmemek gerekiyor.şu anda bu konu önemli tavsiye isteyen arkadaşlar bu yoldan ilerlemeli. ama bırakmamalı yarı yolda.

Bir cevap yazın