“Kumarhaneler yeniden açılmalı”

Haber
Haberi paylaşın

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Turizm Başdanışmanı Gazeteci Yazar Can Pulak Marmaris’teki bir toplantıda “İslam ülkesiyiz diye kumarhaneler yasaklandı ama devletin kendisi kumar oynatıyor. Turizm girdisi açısından kumarhaneler serbest bırakılmalı” dedi.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) tarafından düzenlenen turizm değerlendirme toplantısında konuşan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Turizm Başdanışmanı Gazeteci Yazar Can Pulak gündeme oturacak sözler söyledi.  Pulak “İslam ülkesiyiz diye en büyük kazanç kapısı kumarhaneler kapatıldı ama devletin kendisi kumar oynatıyor. Bu ne çelişki?” diyerek kumarhanelerin yeniden açılması gerektiğini savundu.

Turizm haftası etkinlikleri çerçevesinde GETOB, geçtiğimiz günlerde Marmaris bölgesindeki turizm ile ilgili konuların ele alınacağı “Turizmde Parlayan Yıldız Marmaris” temalı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya hatırlanacağı gibi Muğla Valisi Esengül Civelek, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Turizm Başdanışmanı Gazeteci Yazar Can Pulak, Marmaris’teki çeşitli oda ve kuruluşların başkan ve müdürleriyle birlikte turizmciler katıldı. Çok sayıdaki konuşmacının ardından kürsüye son olarak çıkan Can Pulak hem çevre ve hem de siyasi açılardan ciddi açıklamalarda bulundu.

Kumar oynatan devlet, kumarı yasaklamamalı

Pulak şöyle konuştu:

“Biz bir İslam ülkesiyiz ama geçmişimize baktığımızda turizmin nasıl patladığını da görmezlikten gelemeyiz. Kumar turizmi başladığı anda ülkemizde turizm patlaması oldu. Sonra siyasi kavgalarla altın yumurtlayan tavuk kapatıldı. Olan kime oldu? Ülkemize. Peki madem İslam ülkesiyiz kumar yasak o zaman devlet neden at yarışı, milli piyango ve değişik isimlerle bir sürü kumar çeşidini kendisi oynatıyor? Bu günah değil mi? Bırakın özel kumarhaneler de açık kalsın ve en büyük turist grubu gelsin”

 

Ortodoks Yunanlılar kumarhane açıyor

Can Pulak iddiasını örnek vererek sürdürdü. Pulak “İslam dininden daha sert uygulamaları olan Ortodoks Yunanlılar bile Kıbrıs’ta kumarhane açmaya başladı. Bizde ise kendisi kumar oynatan devlet bunu halka yasaklıyor. Böyle anlayış olamaz. Eğer turizm girdileri, daha doğrusu ülke menfaati düşünülüyorsa kumarhaneler yeniden açılmalı. Kumarhaneler kapalı diye insanlar kumar oynamıyor mu dersiniz? Kumarhaneler kapandıktan sonra onun yüzlerce kat sayısında gizli kumarhaneler var” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın