Gelin Can’a can katalım

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Datça İlçesinde uzun yıllar yaşayıp vefat eden ünlü şair ve siyaset adamı Can Yücel’i anma şenlikleri yeniden başlıyor. Datça’da kültür ve sanat insanlarının oluşturduğu, Datça Kültür Sanat Dayanışması ile Datça Belediyesi’nin birlikte organize ettiği “Can Yücel Kültür Sanat Festivali”nin 11-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleşeceği açıklandı. Üç gün sürecek festivalde Can Yücel’in eşi Güler Yücel çok merak uyandıran resimlerini Türkiye’de ilk kez bu festivalde sergileyecek.

Tolga Çandar, Fuat Saka, Emin İgüs gibi sevilen müzisyenlerin de yer alacağı, etkinlikte Türkiye’nin tanınmış şairleri, edebiyatçıları, ressamları, tiyatrocuları, fotoğraf sanatçıları, söyleşilerle, dinletilerle ve sergilerle konukları kültür ve sanata doyuracak.

Festivalin son günü Hızırşah Mahallesinde düzenlenecek piknikte yeryüzü sofrası kurulacak. Piknik alanında yöresel müzikler ve oyunlar eşliğinde kardeşlik, dostluk mesajları verilecek.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın bu festivale özel önem verdiği ve Datça’nın bir kültür sanat merkezi olması yolunda önemli bir adım olarak gördüğü öğrenildi.

Datça Kültür Sanat Dayanışması yetkilileri, festivalin hiç bir ticari amaç gütmediğini ve halkın konserler dahil tüm etkinleri ücretsiz olarak izleyebileceğini özellikle vurguladı.

 

Can Yücel Kültür Sanat Festivali Bildirgesi 

“Gelin Can’a can katalım” Mitoloji, “olağanüstü nitelikler ülkesi” diye söz eder Datça’dan. Nitelik Datça’nın sadece doğal güzelliğinde değil, aynı zamanda kültürel ve sanatsal etkinliğindedir. Bu yarımada binlerce yıl kültür ve sanatla yoğruldu. MÖ 4’ncü yüzyılda bile burada bahar şenlikleri düzenlenirdi. Knidos’un da içinde yer aldığı Dor Şehir Birliği, görkemli festivallerle doğanın yeniden canlanışını bu topraklarda kutlardı. Bu festivallerde kültür ve sanat hep ön plandaydı. Şarkılar söylenir, şiirler okunur, oyunlar sergilenirdi. “Coğrafya kaderdir” sözü tartışılır ama bu coğrafyanın kültür ve sanat birikimi tartışılmaz. Nice sanatçılar yetişti, nice festivallere imza atıldı burada. Yakın geçmişte Can Yücel Festivalleri ve benzerleri bu birikimin devamıydı. Bu yüzden son yıllarda ara verilen bu festivallere yeniden başlamak gerekiyor. Bu gereklilik, bu coğrafyada yaşayan hepimize yüklediği tarihsel bir görev aslında. Günümüz dünyasında artık ülkeler değil, kentler ön planda. En etkili tanıtım da kültür ve sanatla yapılıyor. Önümüz bahar. Bahar sevginin, aşkın, kardeşliğin mevsimidir.

Pablo Neruda der ki; “Tüm çiçekleri kopartabilirler ama baharın gelmesini asla engelleyemezler.” Baharın gelmesi engellenemez. Çünkü bahar uyanıştır, yeniden doğuştur. Bahar karakışa karşı koyuştur. “Datça Kültür Sanat Dayanışması” olarak, bu karşı koyuşta “biz de varız” diyor ve Mayıs ayında “Kültür Sanat Festivali’nde halkımızla kucaklaşıyoruz.

Tıpkı Can Yücel’in şu mısralarındaki gibi. “Ak pembe bahar yelkenleriyle Güneşin rüzgarına gerilmiş bir badem ağacı gibi, İçimdeki karanlığı patlatacağım.” İçimizdeki karanlığı patlatmak istiyoruz. Üstümüzdeki kara bulutları dağıtmak istiyoruz. Şarkılarla coşup, kültürle yoğunlaşıp, sanatla kucaklaşmak istiyoruz. Bu şölende sizleri de aramızda görmek istiyor ve diyoruz ki; “Gelin Can’a can katalım.”

 

Festivalin amaçları

  • Kültürel erozyona karşı öze dönerek, köklerimizden gelen organik kültür ve sanatımızı yeniden canlandırmak.
  • Yöresel, ulusal ve uluslararası sanatçıları, eserlerini ve izleyiciyi bir araya getirmek,
  • Kültürel ve sanatsal değerlerimizin geliştirilmesine destek vermek.
  • Genç sanatçıları teşvik etmek.
  • Toplumsal birlikteliği, dostluğu, kardeşliği pekiştirmek.
  • Datça’da kültürel ve sanatsal turizmi canlandırarak, yöremize daha çok konuğun gelmesini sağlamak.

Bir cevap yazın