Aslında kaybolan kim?

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

 

TÜRSAB’ta seçimlerin üzerinden haftalar geçtiği halde sular bir türlü durulmuyor.

 

Bu süreçte yaşananlar, bir yanıyla bu mesleğe yıllarını verenler için son derece hüzün verici, diğer yanıyla Türkiye’nin son döneminde yaygınlaşan kurumsal deformasyonun turizm sektörüne yansımaları.

 

İlk belirlemeler; genel kurulun Ulusoy yönetimini ibra etmeyerek ne denli sağduyulu davrandığını gösteriyor.

 

Öyle gelişmeler var ki, akıl ve mantıkla, meslek etiği ile açıklanması olanaksız.

 

Yasal süresinde yapılmayarak, hukuka aykırı bir kararla 2,5 ay ertelenen genel kurulun, zamanında toplanmayışı sırasında yasaya aykırı biçimde göreve devam eden eski yönetimin, TÜRSAB’ı “YÜZMİLYON” Lira zarara uğramasına yol açan; mesnetsiz kesilen çekler bu sorunlardan sadece bir tanesi.

 

Bakanlık tarafından atanan 3 kişilik heyetin, -kanımca- hiç gereği yokken seçim sürecini uzatmalarının, yukarıdaki yolsuzluğa ortam hazırladığı da gerçek. Umarım onlar da bu gelişmelerdeki sorumluluklarını sorgulayacaklardır.

 

Ancak bir başka gelişme var ki, buna ilişkin düşüncelerimi paylaşmadan geçemedim.

 

Günümüzden 27 yıl önce kurulan ve uzun süre başkanlığını Ulusoy’un yürüttüğü TURSAV Vakfına ait şirketlerde, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı kimliğiyle  görevli olan Başaran Ulusoy’un, görevini vakıf senedi hükümleri uyarınca devretmesi gerekirken, hala koltuğunu bırakmamakta ısrar edişini anlamak çok güç.

 

Üstelik TURSAV temsilciliğinden çekildiğini bildiren ama şirketleri yönetmeye devam eden yaklaşımı, ne TTK (Türk Ticaret Kanunu) ne de mesleki geleneklerle uygun düşüyor.

 

Ama gelin görün ki, eskilerin deyimiyle garabet burada bitmiyor.

 

TÜRSAB’ın yeni yönetimi  bu çarpıklığı gidermek amacıyla TURSAV Vakfını olağanüstü genel kurula çağırıyor. Vakıf senedi ve bildirimlerine bakarak, Başaran Ulusoy’a genel kurul çağrısı gönderiliyor.

 

Ve sıkı durun..

 

Ulusoy ilk bildirdiği ev adresinde ve bir süre sonra  yer değişikliği yaparak verdiği ikinci adresinde de bulunamıyor.

 

TÜRSAB’ın bunca yıl başkanlığını yapan birisinin ortadan kayboluşu olağan bir gelişme sayılabilir  mi?

 

Adres konusu biraz daha araştırılınca, Ulusoy’un 27 Nisan 2017 günü bildirdiği son adresinin TÜRSAB’ın merkezi olduğu anlaşılıyor.

 

Bakanlık tarafından denetlenen, binlerce üyesi olan TÜRSAB’ın, özel yasayla kurulmuş sektördeki tek meslek örgütünün düşürüldüğü bu durumu, hiç bir seyahat acentesinin, hiç bir turizmcinin kabul edemeyeceğini bilen, yıllarca bu kuruma hizmet etmiş birisi olarak içime sindiremiyorum.

 

Yeni seçilen yönetim kurulunun, bu konuyu sonuna kadar izleyerek, yargıya taşımasının kaçınılmaz görevleri olduğunu düşünüyorum.

 

Kaybolan kim?

 

Yıllar mı?

 

Başaramayanlar mı?

 

Bir cevap yazın