Polise dolandırıcı ihbarı

Haber
Haberi paylaşın

 

Sipariş alıyorlar, telefonla arıyorlar, irsaliye fatura gönderip para tahsil ediyorlar, adresleri, telefonları var ama nedense internet dolandırıcıları bir türlü yakalanamıyor.

 

Dolandırıcılığın sürekli değişik versiyonları ortaya çıkarken, hiç vazgeçilmeyeni ise internet aracılığıyla yapılanlar. Özellikle ev kadınlarına yönelik yapılan internet satışlarında teşhir edilen mal gönderilmediği gibi gönderilenler ise hiçbir işe yaramıyor.

Son olarak Marmaris’ten bir ev adresine gönderilen mutfak duvar rulosunda sahtekarlık yaşandı. Marmarisli bir bayan internette Haktan Yazılım Pazarlama Hizmetleri ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından yapılan Magic Roll Mutfak Rulosu id175 marka Beyaz- Aksiyon modeli cihazın 59 liraya satıldığı reklamına kandı. İrtibat telefon ya da adresi olmadığı için sipariş ver bölümünü işaretledi. Ürünün geleceği adresi ve telefonunu yazdı. Size kısa zamanda dönülecektir yazısını görüp beklemeye başladı. Derken 0212 702 22 59 numaralı telefondan arandı. Belli bir süre sonra mal Aras Kargo ile gönderildi. 59 lira ücrete 10 lira da kargo ücreti ödenerek kapıda tahsilat yapıldı. Kargo görevlisi gittikten sonra açılan kutudan beklenen mal yerine kutusu bile yırtık, eski püskü, bazı bölümleri kırılmış malzemeyle karşı karşıya kalan bayan Aras Kargo etiketinin üzerinde gönderen bölümünde yer alan 0212 28435 24 numaralı telefonu aradığını, durumu anlattığında kendilerinin tedarikçi firma olduğunu, satış yapan firmayla ilgilerinin olmadığını, o firmayı durumdan haberdar edeceklerini ve kısa sürede geri dönüş yapılacağını belirterek telefonu kapattı. Fakat arayan olmadı.

 

Bize başvurdu

Dolandırıldığını anlayan kişi, site yönetimimize başvurarak ne yapılabileceğini sordu. Bunun üzerine Mustafa Sarıipek bayanın izlediği yolu izleyip aynı siteden sipariş verdi. Yine geri dönen telefon numarası aynıydı. Yani 0212 702 22 59 numaralı telefondan “Ceren” ismiyle bir bayan siparişin alındığını, kısa sürede kargoya verileceğini söyledi. Bundan sonrasını Sarıipek’ten dinliyoruz:

“Karşımdaki konuşan Ceren isimli kişi kalabalık bir ortamda hissi yaratmak için açıkça efekt kullanıyordu. Nitekim ‘fazla gürültü var, sizi anlamakta zorlanıyorum’ dedim özellikle. Bayan ‘burası çağrı merkezi diğer arkadaşlar telefonla görüşüyor, normaldir’ yanıtını verdi. Ben de malı gönderecek firmanın hangi şehirde olduğunu sorduğumda bana İstanbul denildi. Zaten beni arayan telefon da İstanbul Avrupa yakasına aitti. Bunun üzerine pardon, ben şu anda İstanbul’dayım, kargo ile uğraşmayalım. Bana adresi verin ben malı alıp ödememi orada yapıp döneyim dedim.

 

Kesinlikle kabul edilmedi

Bana ‘Bakın malı biz Ankara’dan tedarik edip adrese gönderiyoruz’ cevabını alınca yine safa yatarak Tamam sorun yok birkaç gün İstanbul’da olacağım. Malı tedarik edin, zaten telefonum sizde var, gelip alayım. Böylece 10 Lira kargo parası da ödememiş olurum dediğimde ses sertleşti. ‘Bayım biz buradan teslimat yapamıyoruz, adresinize gelecek” diyerek konuşmamız sonlandırıldı.

Peşinden malla birlikte gönderilen İrsaliye Fatura üzerinde firma cep numarasını (0546 638 27 72) aradım. Aranan kişinin mesaj kutusunun dolu olması nedeniyle yeni bir mesaj alınamadığı sözleriyle karşılaştım. Sanırım bundan sonrası emniyet yetkililerinin işi olacak. İşte diğer bilgiler:

 

İki firma arasında bağ var mı?

Marmarisli mağdur bayana Aras Kargo marifetiyle malı gönderen firma: Elçi Dağıtım Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Emniyet Evleri Mah. Çelik Cad. Nebile Sok. Apt No: 4 Kağıthane – İstanbul. Tel: 0212 284 35 24

Gönderim şekli normal koli. Aras Standart Kargo.

 

İrsaliye Fatura kesen firma: İrsaliye Fatura no: 547594

Haktan Yazılım Pazarlama Hizmetleri ve Ticaret Ltd. Şti.

Mehterçeşme Mah. 1886 sok. No:9/2 Esenyurt/İstanbul

Tel: 0546 638 27 72

Beylikdüzü Vergi D. 4550 559 271

Tic.Sic.No: 109215-5

3 comments

  • Bende dograyici alet gordum face te.fonksiyonel gorunuyordu.109tl karsiligi siparis geldi.fatura filan yok.urun sebzeleri eziyr mahvediyor ve cok basit 10 veya 20tl lik bisey..polise ve maliyeye ihbar ediyrm.

    • Sevgili okurumuz bu tür dolandırıcılık ihbarları o kadar fazla ki anlatamam. Biz görevimizi yerine getirip detaylı bilgileri emniyet güçlerine iletiyoruz ma ne hikmetse şu ana kadar kimseden tek bir bilgi gelmedi. Bu da ayrıca düşünülmesi gereken önemli bir konu.

  • Ben de mutfak çekmece içi kaşıklık sipariş verdim iki adet 79 tl kargo ile ücret karşılığı, ancak bir adet geldi geri gönderdim. Şimdi sürekli mesaj geliyor( Bostancı adresim olduğu ve sözde ürün adresime geldiği halde) size ulaşamadık ürününüz Koşuyolunda diye. Aradım kargo şirketini geri iadesini yaptık dedi çıkan yetkili. Ancak hala bana aynı mesaj gelmeye devam ediyor. Bu gün elçi dağıtımın telini buldum aradım 0212 nolu bir telefon ,ulaşılamıyor diyor.

Bir cevap yazın