Bedri Girit birlik başkanı

Haber
Haberi paylaşın

Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda tek liste ile gidilen seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 39 oyla Ekiz Tavukçuluk A.Ş. firması temsilcisi Bedri Girit seçildi.

2006 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Sinan Kızıltan, Bedri Girit’e Yönetim Kurulu Başkanlığını teslim ederken, 2018-2022 dönemi için seçilen yeni Yönetim Kurulu’nda da yer aldı.

 

Derya Pala ilk kadın başkan yardımcısı olacak

Birliğin bir önceki yönetim kurulunda görev yapan Bedri Girit, Sinan Kızıltan, Derya Pala, Melih İşliel, M. Taner Ciğer, Ufuk Atakan Demir, İsmail Aksoy, Selçuk Atalay ve Nedim Kalpaklıoğlu yerini korurken, Osman İşlek ve Mustafa Cem Sağır Yönetim Kuruluna giren yeni isimler oldu.Başkan Bedri Girit, yeni yönetim kurulunun yapacağı ilk toplantı sonrasında Sinan Kızıltan ve Derya Pala’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirileceği bilgisini paylaştı. Derya Pala bu göreve seçildiği takdirde birliğin ilk kadın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olacak. Denetim Kurulu ise; Yasemin İşsever, Haluk Taktak ve Sami Hayim’den oluştu.

 

Kızıltan; “İhracatta 1 milyar doları bu yıl aşacağız”

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2010 yılında 370 milyon dolar olan ihracat rakamının 2017 yılı sonunda yüzde 150’lik artışla 935 milyon dolara yükseldiği bilgisini veren Kızıltan, “2018 yılı içerisinde 1 milyar doları aşacağız. Bu artışta; Hong Kong, Çin, Amerika, Belçika, Meksika, İspanya, Dubai, Rusya, Almanya, Irak, İsrail başta olmak üzere dünyanın önemli pazarlarındaki fuarlara katılarak Türk su ürünleri ve hayvansal mamullerinin tanıtımını yapmamız önemli etken oldu” diye konuştu.

Fas’ta yapılan ICCAT toplantısında Türk balıkçılarının 2018 yılı için Akdeniz’de Orkinos avlanma kotasının yüzde 40 artırılarak 1010 tondan, 1. 414 tona çıkarılmasını sağladıklarını dile getiren Kızıltan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Katma değerli ürün ihracatı için hava kargoyu tercih eden Türk su ürünleri sektörü için, Turkish Cargo ile ulaştıkları destinasyon sayısının artması için bir çok görüşme yaptık ve mutlu sona ulaşmak üzereyiz. Turkish Cargo, haftalık 60 tonluk yükleme garantisi istedi. Sektör olarak bu garantiyi verdik. İzmir-New York arası direkt kargo uçağı seferleri başladığı takdirde ABD’ye su ürünleri ihracatımız kısa vadede yıllık 100 milyon dolara ulaşacağına inanıyoruz.”

Bedri Girit ise; sektörün 2023 hedeflerine ulaşması için bir önceki yönetim kurulunun başlattığı projeleri devam ettireceklerini, kurumsal hafızaya önem verdiğini kaydetti.

 

 

825 milyon dolarlık teşekkür

Genel kurul sonrasında düzenlenen ödül töreninde ise; Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği 935 milyon dolarlık ihracata 825 milyon dolarlık katkı sağlayan 30 firmaya plaket verildi.

 

Ödül alan firma listesi

Klc Gıda Ürünleri İth.İhr.Ve Tic.A.Ş., Gümüşdoğa Su Ürün.Üretim İhr Ve İth.Aş

Yaşar Dış Tic.A.Ş, Agromey Dış Ticaret Anonim Şirketi, Sürsan Su Ürünleri San.Ve Tic. A.Ş. Abalıoğlu Yem Soya Ve Teks.San .A.Ş. Keskinoğlu İç Ve Dış Ticaret Limited Şirketi

Noordzee Su Ürün.İhr.San.Ve Tic.A.Ş. Kopuzmar Su Ürünleri San.Ve Dış Tic.A.Ş. Afyon Yumurta İth.İhr.Ve Tic. A.Ş. More Su Ürünleri Tic.A.Ş. Ilknak Su Ur.San.Ve Tıc.A.S. Seçkin Turizm Balıkçılık San. Ve Tic.Ltd.Şti. Gedik Tavukçuluk Ve Tar.Ür.Tic San.A.Ş. Rdm İç Ve Dış Ticaret Mümessillik Limited Şirketi, Tumay Balıkçılık Gıda Dış Ticaret Sanayi A.Ş. Penta Su Ürünleri Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. S.S.Başmakçı 2 Nolu Tavukçuluk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.M.S. Gıda Sanayi İthalat İhracat Vetic .A.Ş., Tumay Sea Food Export İmport Dış Ticaret Sanayi Ve Ticareta.Ş., İşlek Gıda San.Tic.Ve Paz.Ltd. Şti. Silo Tarım Su Ürünleri San. Ve Tic.Ltd.Şti. Güres Tavukçuluk Üretim Paz. Ve Tic.A.Ş. Ege-Tav Ege Tarım Hayvancılık Yatırım Tic.Ve San.A.Ş. Yörsan Gıda Mamulleri San. Ve Tic. A. Ş. Kaplan Deniz Ürünleri Üretim İthalat İharacat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi. Hisar Yumurta Ve Nakliyat İthalat İhracat Sanayi Ticaret A.Ş. Özlem Tarım Ürünleri A.Ş.

Özpekler İth.İhr. Su Ürün.San Ve Tic.Ltd.Şti. Üstünbey Et Ve Et Ürünleri Gıda Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi Ve Tic. Ltd. Ş.

 

Bir cevap yazın