Turizm bu yıl iyi gideceğe benziyor

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

 

Ne mutlu bana ki 4’ncü Türkiye turunu gerçekleştirme, daha doğrusu büyük bir bölümü gezme şansını yeniden yakaladım. Sene bitmeden turu tamamlamayı hedefliyoruz. Geziler esnasında fotoğraf çekmenin ötesinde bölgelerdeki her türlü durumu inceleme olanağı da buldum. Gezi ve sonrasında Marmaris’te turizmcilerle yaptığımız kahvaltı bu sene turizmin geçen yıla oranla daha iyi olacağını gösterdiğine artık inanmak üzereyim.

Tura başlamadan önce Marmarisli turizmci dostlarım bana bu sene sezonun erken başlayacağını Marmaris’e Mart’ın 20’sinden sonra turların gelmeye başlayacağını söylemişlerdi. Açık söylemek gerekirse buna inanmak güçtü. Ama gördük ki 15 Mart’ta Antalya kapılarını çoktan turiste açmıştı. Mersin Mut’ta Pınarbaşı Şelalesi’ne gelen yabancı turistler de şaşırtmıştı. Hatta kaldığımız oteli bir gün öncesinde telefonla aradığımda az sayıda odalarının kaldığını söylemesini bir kelime oyunu olarak düşünmedim değil.

Gezide yer konusunda ikinci sıkıntıyı Halfeti de yaşadık. Önceki yılları düşünerek sezonu geç açacak oteller nedeniyle konaklama sıkıntısı yaşanıyordu. Sonra Mardin’e geçtik. Amacımız tabii ki eski Mardin’de kalmaktı. Eski bir konakta zar zor üç oda bulduk. Bunlardan birisinin dışarıya açılan tek penceresi bile yoktu. Zoraki tamam dedik, iki gün kaldık ama mutlu olduk. Hasankeyf, yeni haliyle eski durumunu bilen benim canımı çok sıktı ama her şeye rağmen gezen insan sayısı azımsanmayacak gibiydi. Tek Midyat’ta beklediğimiz kalabalığı göremedik. Tatvan’da bir dostumuz sayesinde yeni açılan çok güzel bir otelde yer bulabildik. Kars ve Erzurum’da yıldızlı otellerde yer bulmanın imkanı olmayınca Erzurum’un ilçesi Uzundere Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı’yı ziyaretimizi iki gün önceye aldık. Gecenin geç vakti ulaştık ilçeye. Çok güzel geçen iki gün içinde öğrendik ki Nevruz nedeniyle bölge olduğu gibi İranlıların istilasında. Bunu Sivas’a kadar yaşadık. Nevşehir Ürgüp’te ise şansımız vardı da son üç odayı biz aldık. Turlar öylesine hareketli ki şaşırdım kaldım.

Bu kadar yerde yer bulamamak hoşuma gitti desem yeridir. Demek ki Mart’ın 15’inden itibaren Anadolu otellerimiz bu kadar doluysa ne mutlu bize.

 

GETOB toplantısı bunu perçinledi

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yönetimden bazı arkadaşları, Grand Yazıcı Otel Sahibi Serkan Yazıcı kahvaltıda basına sezon öncesi durumu değerlendirdi. Bülbüloğlu’nu tanıdığımdan bu yana bu kadar iyimser ilk kez gördüm. Mart ayının ikinci haftası itibariyle otellerde turist ve giderek artan bir sayı varmış. Ucuz yolcu taşıyan uçaklar ilk kez Haziran ayında hem de İrlanda’dan bölgeye yolcu getirecekmiş.

Marmaris’e büyük acenteler turlar düzenlemeye ve bazı büyük otellerle çalışmaya başlamış.

Benim açımdan çok daha önemli olan şimdiye kadar üvey evlat muamelesi gören yerli turistlerimiz de artık kazıklanmadığı için ülke genelinde daha fazla Marmaris’i tercih etmeye başlaması. Sevgili Bülbüloğlu yerli turistte artışının ülke geneline göre 5-6 puan daha önde olduğunu, bölgemizde 11-12 puan arttığını söyleyerek memnuniyetini ifade etti. Keyif verici.

 

Eylül ayında otellerde yer yok

Kahvaltıya ev sahipliği yapan Grand Yazıcı Otel Sahibi ve aynı zamanda da Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı açıklamasında bizi daha da şaşırtan isim oldu. Dünya Ralli Şampiyonası’nın Eylül ayında Marmaris’te yapılmasını sağlayan Yazıcı ne dedi biliyor musunuz?

“Yarışmaya katılacak ve takım değeri 1 milyar dolar olan yarışmacı ekiplere Marmaris otellerinde yarış döneminde yani Eylül ayında yer bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Bazı misafirlerimiz belki Bodrum veya Dalaman gibi yerlerde kalmak zorunluluğu yaşayacak”

Evet işte son bu gerçek karşısında ben de dedim ki;

Turizm bu yıl iyi gideceğe benziyor..

Bir cevap yazın