“Dumansız yangın” ile mücadele

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ormanlar için tehdit oluşturan, “Dumansız yangın” olarak bilinen çam kese böcekleriyle 4 bin hektarlık alanda biyolojik mücadele başlattı.

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nce 4 bin hektarlık alandaki kızılçam ağaçlarının yeni filizlerini yiyerek, ağacın kurumasına yol açan çam kese böcekleriyle ilaç yerine biyolojik mücadele başlatıldı. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri öncelikli olarak Yeni Datça Yolu, Armutalan Mahallesi yakınlarında çalışmalara başladı.

Önceden tespit edilen Çam keseböceği (Thomotopea Pityocampa ) ile Akdeniz çam kabuk böceği) (Orthotomicus Erasus) adıyla bilinen böcekler, dallarından toplandı. Tel kafeslere konulan çam kese böcekleri yemlenerek hayatta kalmaları sağlandı. Orman ekiplerince doğada önceden oluşturulan ve çam kese böceği yiyerek beslenen ‘Phryx Caudata’ adlı, tırtıllar, kızılçam ağaçlarına bırakıldı. Doğa dengesini bozmadan ve çevreye zarar vermeden mücadele etmeye özen gösterdiklerini belirten Marmaris Orman İşletme Müdürü Şükrü Akın Ünler, “Dumansız yangın” olarak adlandırılan böceklerin verdiği zararları biyoteknik müdahalelerle en aza indirdiklerini söyledi. Ağaçların korunması için sürdürülen biyolojik mücadele sayesinde büyük zararı önlediklerini de sözlerine ekleyen Ünler, “Zararlı kese böceğini yemleyip, kendi atıklarıyla elde edilen parazitler zamanla tırtıla dönüyor. Bu tırtıllar çam kese böceği yiyerek, besleniyor ve popülasyonun artmasını engelliyor” dedi.
Çalışmaların Mayıs ayı sonuna kadar devam edeceği açıklandı.

 

MARMARIS/DHA:NISAN AYINDA ARMUTALAN’DAKI BU BOLGEDEKI TUM CAM AGACLARININ KESE BOCEGIO NEDENIYLE YAPRAKLARI KURUMASINA RAGMEN SU ANDA HEPSI YESILE BURUNDU.
FOTO:DOGUS ESAT BERME/MARMARIS, (DHA)
MARMARIS/DHA:MARMARIS ORMAN ISLETME MUDURLUGU CAM KESE BOCEGIYLE MUCADELE ETMEK ICIN OLUSTURDUGU 14 AYRI ADACIK ILE BUYUK BASARI SAGLADI. KESE KURTLARININ YAPRAKLARINI KURUTTUGU AGACLAR YENIDEN YESERDI.(ARKADAKI AGAC)
FOTO:MUSTAFA SARIIPEK/DHA, MARMARIS

Bir cevap yazın