Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık %1,17 arttı

Haber
Haberi paylaşın

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Aydın, Denizli ve Muğla’yı kapsayan TR32 Bölgesinde TÜFE’de Mart ayında bir önceki aya göre %1,17, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,73 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,83 artış gerçekleşti.

Türkiye genelinde ise 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,77, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,23 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,14 artış gerçekleşti.

 

Aylık en fazla artış “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, TR32 olarak adlandırılan Bölgemizde ana harcama gruplarına göre TÜFE’de bir önceki aya göre en fazla artışın %3,94 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda ve Türkiye genelinde de %2,03 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda gerçekleştiğini belirtti.

 

Aylık en fazla azalış “giyim ve ayakkabı” grubunda

Diğer taraftan yine ana harcama gruplarına göre TR32 Bölgesinde bir önceki aya göre en fazla azalış %-1,97 ile “giyim ve ayakkabı” grubunda gerçekleşti. Türkiye genelinde ise “alkollü içecekler ve tütün” grubunda herhangi bir artış gerçekleşmez iken en az artış %0,10 ile “haberleşme“ grubunda oldu.

 

Aylık artış ve düşüş gösteren seçilmiş maddeler ve değişim oranları

Bir cevap yazın