İşte Gökova’da imara açılan SİT alanları

Haberi paylaşın

 

MUĞLA’nın Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe’nin bazı bölgeleri bakanlar kurulu kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazetede yayımlanan karara göre doğa cenneti Akyaka, Turunç ve Akbük gibi koyların da yer aldığı Gökova Körfezi’nde SİT alanları Bakanlar Kurulu Kararı ile daraltıldı. Yeniden oluşturulan sınırların bir kısmının denizin içinde kalmasıyla, bu alanlar da imara açılmış oldu.

Yeni karara göre 1’nci derece SİT alanındaki 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektara düşürüldü. Bu alanın 2 bin 447 hektarı denizde yer alıyor.

2’inci derece SİT alanının bulunmadığı bölgede, 23 bin 530 hektarlık alanın da 3 bin 449 hektarı deniz için ayrıldı. Bu kararın ardından çadır, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek.

3’üncü derece doğal SİT alanında ise 1.994 hektar daraltıldı. Bu kararla da konut yapımı için inşaata açılacak. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekreasyon yapılabilecek.

Başta Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere çok sayıda çevre örgütü, kararla ilgili olarak dava açtıklarını ve konuyu takibi sürdürdüklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İZSU’nun acı günü

Haberi paylaşınTweet  İZSU Bergama Şube Müdürü Bora İnceoğlu’nun babası Halil İnceoğlu son yolculuğuna uğurlandı. Urla’nın köklü ailelerinden İnceoğlu ailesinden Halil İnceoğlu, dün gece tedavi gördüğü Urla Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde vefat etti. Kalp krizi nedeniyle 72 yaşında hayata veda eden Urla ve Çeşmealtı’nın sevilen simalarından Halil İnceoğlu, bugün Çeşmealtı […]