İşte Gökova’da imara açılan SİT alanları

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA’nın Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe’nin bazı bölgeleri bakanlar kurulu kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazetede yayımlanan karara göre doğa cenneti Akyaka, Turunç ve Akbük gibi koyların da yer aldığı Gökova Körfezi’nde SİT alanları Bakanlar Kurulu Kararı ile daraltıldı. Yeniden oluşturulan sınırların bir kısmının denizin içinde kalmasıyla, bu alanlar da imara açılmış oldu.

Yeni karara göre 1’nci derece SİT alanındaki 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektara düşürüldü. Bu alanın 2 bin 447 hektarı denizde yer alıyor.

2’inci derece SİT alanının bulunmadığı bölgede, 23 bin 530 hektarlık alanın da 3 bin 449 hektarı deniz için ayrıldı. Bu kararın ardından çadır, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek.

3’üncü derece doğal SİT alanında ise 1.994 hektar daraltıldı. Bu kararla da konut yapımı için inşaata açılacak. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekreasyon yapılabilecek.

Başta Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere çok sayıda çevre örgütü, kararla ilgili olarak dava açtıklarını ve konuyu takibi sürdürdüklerini söyledi.

Bir cevap yazın