Mavi Dalga Projesi ilk eğitimi yapıldı

Haber
Haberi paylaşın

 

Turizm sektöründe faaliyet gösterenler ile turistlere, denize ve çevreye yönelik tehditleri anlatmayı ve bu konularda farkındalığı arttırmayı amaçlayan Mavi Dalga Projesi kapsamında ilk eğitim yapıldı.

Fethiye Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Fethiye Şubesi, D-Marin Göcek ve the Travel Foundation işbirliği ile yürütülen proje kapsamında tur operatörleri ve teknecilere verilen ilk eğitimde şu hususlara dikkat çekildi:

“Sektörde ve turistler arasında sürdürülebilir uygulamaların düzeyini yükseltmek ve daha temiz ve çekici bir turizm ürünü yaratmak, Yerel paydaşlar arasında güçlü ilişkiler kurarak, deniz turizminin gelişimini ve geleceğe yön verecek izleme ve değerlendirme yöntemlerini uygulamaya geçirmek, Deniz turizmi faaliyetlerinin yüksek olduğu diğer benzer bölgelere de bu uygulamaları yaygınlaştırmak.

Deniz Çevresi: Bazı bilinçsiz davranışlar ekosistemlere, yaban hayatına ve su kalitesine zararları, deniz çevresini korumak için alınması gereken önlemler.

Yaban Hayatını İzleme: Bilinçsiz ve sorumsuz insan davranışları, hayvanları rahatsız edebilir, önemli yaşam alanlarını yok edebilir ve hatta hayvanlara ve insanlara fiziksel ve ölümcül zararlar verebilir.

Eğlence Amaçlı Balıkçılık: Balık avlamak, yerel halkın ve turistlerin tercih ettiği açık hava aktivitelerinden biridir. İyi balık avlamak sadece avlanma tekniklerini ve balıkların bulunduğu bölgeleri iyi bilmek anlamına gelmez; aynı zamanda balık tuttuğunuz bölgelere saygı duymak ve en sevdiğiniz türlerin popülasyonlarını sürdürmelerine ve üremelerine yardımcı olmayı da gerektirir.

Demirleme: Yanlış ve kötü demirleme, deniz çayırlarına ve deniz tabanındaki diğer canlılara zarar vererek deniz ekosistemlerinde ciddi hasarlara neden olabilir.

Atık Yönetimi: Tüm yanaşma alanları ve tüm tekne işletmecileri, kendi uygulamalarına uygun bireysel atık yönetim planları hazırlamalıdır. Bu, çevreye karşı oluşturabilecekleri olumsuz etkileri azaltmanın en etkili yoludur. Atıklar çevreyi, halk sağlığını, güvenliği ve ekonomiyi etkileyen önemli bir konudur ve kontrol edilmesi gerekmektedir.”

 

Bir cevap yazın