Hedefimiz bir ama Muğla bir mi?

Haber
Haberi paylaşın

 

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili ve Menteşe Belediye Meclis Üyesi Avukat Gültekin Akça, “Muğla ortak paydasında buluşmak ve Muğla için üretmek her ne kadar Muğla Büyükşehir Belediyesinin ‘Hedefimiz Bir Muğla Bir’ olarak ana sloganı olsa da bu birliktelik maalesef ne büyükşehir meclisinde ne de icraatlar da başarılı olamadı”  dedi.

 

Gültekin Akça, yaptığı yazılı açıklamada Muğla’nın 2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşması her ne kadar öncesinde yeni tartışmaları beraberinde getirse de aslında yeni imkan ve umutları da beraberinde getirdiğine işaret ederek, “Muğla ve Muğlalının yıllardır dile getirdiği ancak hiçbir zaman başaramadığı Muğla ortak paydasında buluşmak Muğla Büyükşehir Belediyesinin ‘Hedefimiz Bir Muğla Bir’ olarak ana sloganı olsa da bu birliktelik maalesef ne büyükşehir meclisinde ne de icraatlar da başarılı olamadı” dedi.

Muğla’nın Türkiye Turizmi açısından üçüncü büyük il konumunda olduğunu işaret eden Akça, Kavaklıdere ve Yatağan ilçeleri hariç diğer tüm ilçelerinin deniz ile bağlantısı olduğunu anımsatarak şu ifadeleri kullandı:

 

“Gerek sahilde yaşayanların gerekse kırsalda yaşayanların dolaylı ya da doğrudan turizmle ilgisi ve ilişkisi var. Turizm sezonu öncesi birçok yazılı ve görsel basında turizm fuarlarına ilişkin açıklamalar görmekteyiz. Ancak, bu haberlere bakıldığında her bir haber ve tanıtım Muğla’nın farklı bir ilçesine ait. Oysa Muğla’da turizmin tüm ilçelerini içine alan bir anlayışla ele alınması gerekir ve bu birlikteliği sağlaması gereken kurum da Muğla Büyükşehir olmalıdır.

Birçok kurum ve kuruluşun turizm fuarlarına ilişkin açıklama ve eleştirileri mevcut. Esasen, büyük şehrin turizm fuarlarına ciddi destek sağlaması gerekmektedir.

Muğla Büyükşehir’in Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı olduğu gibi Büyükşehir Meclisi bünyesinde turizm komisyonu da bulunmaktadır.

Daha önceki basın açıklamalarımızda da dile getirdiğimiz gibi Muğla ilinin en önemli geçim kaynağı olan turizmin tüm Muğla bazında ele alınarak gerek tanıtım ve gerekse uygulamada dağınık yapıdan kurtarılması ve Muğla’nın tamamını içine alan bir tanıtım yapılması gerekmektedir. Yine, tüm sektörleri içine alan (şoförler odası, ticaret odası, esnaf odası, ilçe belediyeler vs.) bir toplantı ile sektör ve sektörle bağlantılı kurum ve kuruluşların yapması ve yapmaması gerekenler ele alınmalı ve tartışılmalıdır.

 

Zira belediyeler ve kurumlarca yapılan ve yapılamayan ya da zamanında yapılamayan çalışmalar bile Muğla turizmini yakından ilgilendiren konulardır. Turizm sezonunun başlamasına kısa bir zaman kalmasına rağmen devam eden alt yapı çalışmaları turizmi de, vatandaşların günlük yaşamlarını da olumsuz etkiliyor.

 

Oysa Muğla Büyükşehir 5 yıllık dönemin bitmesine aylar kalmış olmasına rağmen daha Turizm Komisyonunu toplamayı bile beceremedi. Aslında Muğla Büyükşehir’in bir turizm politikası bile yok”

 

Gültekin Akça, belediyelerin bir kenti yönlendiren kurumlar olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Muğla Büyükşehrin Muğla turizmini yönlendirmesi, çeşitlendirmesi ve bu konuda da ciddi yatırım yapması gerekmektedir. Bu bağlamda ‘Hedefimiz Bir Muğla Bir’ sloganını kullanan Muğla Büyükşehir Belediyesinin Muğla’yı içine alan hedefi ve amacı bir Muğla olan daha kapsamlı bir turizm çalışması yapması gerekmektedir. Turizme klasik belediyecilik anlayışı dışında daha profesyonel bakmalıdır. Örneğin, Sedir Adasındaki antik tiyatronun belediyece restore edilmesi ve konserler verilmesi herhalde turizme farklı bir konsept oluşturur.

Muğla turizminin istenilen hedeflere ulaşması için alternatif turizm çalışmalarına önem verilmeli. Muğla’nın sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikler turizmde ön plana çıkartılmalıdır. Doğa turizmi bu kapsamda mutlaka alternatif turizm çalışmaları kapsamına alınmalı. Muğla turizmine değer kazandıracak çalışmalar yapılmalı” dedi.

 

Bir cevap yazın